Zakończenie kolejnego etapu prac w cerkwi św. Jerzego w Ząbkowicach Śląskich

ks. Jarosław Biryłko - Diecezjalny Konserwator Zabytków , 07.12.2020

Z błogosławieństwa abp. Jerzego Ordynariusza Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej w bieżącym roku trwały prace przy zabytkowej cerkwi pw. Św. Jerzego w Ząbkowicach Śląskich.

Proboszcz parafii o. hieromnich Spirydon (Kuziak) nadzorujący remont cerkwi, na dzień 27 listopada zwołał komisje, która dokonała odbioru konserwatorskiego prac.

Dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu w kwocie 240 000 zł udało się zakończyć zakładany etap. Zakres obejmował wykonanie nowej konstrukcji dachowej, przykrycie dachówką, wykonanie stropu i wymurowanie zachodniej ściany szczytowej. Całość zadania to kwota 242 713, 30 zł.

Cerkiew św. Jerzego powstała w XIV w. W XIX w. dokonano jej przebudowy. W roku 1966 świątynię przekazano, a następnie przystosowano do potrzeb liturgii prawosławnej. W trakcie prac odkryto XIV wieczny fresk św. Jerzego i sceny pasyjne. Pierwszy remont świątyni przeprowadzono w końcu lat 60 - tych XX w., kolejny w latach 1992 - 1995 i następnie w roku 2017 rozpoczął się generalny remont.

Parafia w Ząbkowicach liczy zaledwie kilka rodzin. Wszelkie działania i prace związane z utrzymaniem, remontem cerkwi są nie lada wyzwaniem. Dlatego też zwracamy się z uprzejmą prośbą o pomoc i wsparcie remontu.

Wszelkie wpłaty, ofiary można kierować na konto:

Parafia Prawosławna pw. Św. Jerzego w Ząbkowicach Śląskich

Ul. Kłodzka 6

57-200 Ząbkowice Śląskie.

Nr konta 53 1940 1076 3076 5580 0000 0000

Wszystkich ofiarodawców, chcących wesprzeć finansowo naszą świątynię zapewniamy o naszej nieustannej modlitwie.