Święto Wprowadzenia do Świątyni Bogurodzicy

za: www.powp.wp.mil.pl, 06.12.2020

3 grudnia br. o godzinie 17:00 w warszawskiej Prawosławnej Parafii Wojskowej odprawione zostało nabożeństwo całonocnego czuwania, a w sam dzień święta - 4 grudnia - punktualnie o godzinie 9:00 rozpoczęła się Boska Liturgia. Nabożeństwom przewodniczył JE abp Jerzy Prawosławny Ordynariusz Wojskowy.

W skład całonocnego czuwania - świątecznego - wchodzi: Wielka Wieczernia, Litija (z błogosławieństwem: chleba, pszenicy, wina i oleju), Jutrznia oraz pierwsza Godzina Kanoniczna. Podczas tego nabożeństwa możemy usłyszeć wiele tekstów wzmacniających naszą duchowość, pogłębiających i ukrzepiających naszą wiarę. Przewodnimi tekstami samego każdego święta są tzw. Tropariony i Kondakiony które opowiadają o danym wydarzeniu bądź święcie (nw. Troparion i Kondakion święta).

Wprowadzenie do Świątyni Bogurodzicy jest świętem jednym z grona dwunastu wielkich i zostało ustanowione przed końcem VII wieku. Warto wspomnieć, iż od 3 grudnia podczas jutrzni śpiewa się pieśni kanonu Bożego Narodzenia - przepowiadające nam co ma się wydarzyć w krótce: cs. Christos rażdajetsia, sławitie! - Chrystus się rodzi, sławcie - co podkreślił w swoim słowie, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy.

Teraz kiedy znajdujemy się w tak trudnych okolicznościach i czasach, widzimy jakie znaczenie odgrywa świątynia, cerkiew. Uruchomiając swoją pobożną wyobraźnię moglibyśmy powiedzieć: jest teraz bardzo trudno, jest niebezpiecznie, jest niepewnie, ale jak trudno byłoby gdybyśmy nie mogli przyjść do świątyni i pomodlić się- powiedział w swoim słowie arcybiskup. Kontynuując przytoczył On słowa, jednego z hierarchów, absolwenta najlepszych brytyjskich szkół medycznych abpa Mikołaja Chatzinikolaou - słowa doktora wstrząsnęły opinią publiczną, gdy powiedział: “że zamknięte cerkwie grożą ludziom, a otwarte cerkwie grożą wirusom.” Były to słowa wypowiedziane przez lekarza, medyka, profesora bioetyki, który jest autorytetem dla świata nauki i pokazał w ten sposób jak wielką rolę odgrywa otwarta świątynia, w tych trudnych, niebezpiecznych dla ludzi i naszego zdrowia czasach. Na koniec władyka podziękował duchowieństwu, wiernym oraz chórowi za wspólną modlitwę.

Tradycja cerkiewna mówi nam, że od dnia święta Wprowadzenia do Świątyni Bogurodzicy możemy śpiewać kolędy - zachęcamy do kultywowania tej pięknej tradycji cerkiewnej.

Troparion, ton 4: Dzisiaj wstępne okazanie Bożej dobroci i o zbawieniu ludzi wstępne ogłaszanie: W Bożej świątyni uroczyście zjawia się Dziewica i Chrystusa wszystkim przepowiada. I my donośnie Jej zawołajmy: Raduj się, wypełnienie Opatrzności Stwórcy!

Kondakion, ton 4: Przeczysta świątynia Zbawcy, najcenniejszy pałac i Dziewica, święta skarbnica chwały Bożej dzisiaj wchodzi do Domu Bożego, wiodąc ze sobą łaskę Bożego Ducha. Ją przeto Sławią aniołowie Boży: Ona jest przybytkiem niebiańskim!