Uroczystości w Przemkowie

ks. Igor Popowicz, 14.11.2017

4 listopada Parafia Prawosławna pw. św. Archanioła Michała wspominała modlitewnie rocznicę 70-lecia „Akcji Wisła”.

Na zaproszenie proboszcza ks. mitrata Igora Popowicza, przybyli duchowni z okolicznych parafii. Uroczystości rozpoczęły się parastasem w intencji ofiar deportacyjnej akcji przesiedleńczej. Modlono się za wszystkich tych, którzy zginęli w Centralnym Obozie Pracy w Jaworznie, zmarli w tęsknocie za swoją małą ojczyzną, rodzimym domem i cerkwią. Dokonano również poświęcenia tablicy upamiętniającej 70. rocznicę tego dramatycznego wydarzenia historycznego. Na zakończenie uroczystości proboszcz przemkowskiej parafii wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym podziękował licznie przybyłym gościom, parafianom, a także burmistrzowi Przemkowa panu Jerzemu Szczupakowi.

Druga część uroczystości, w formie koncertu, miała miejsce w Przemkowskim Ośrodku Kultury. Jej organizatorem było Koło Stowarzyszenia Łemków w Przemkowie. Koncert zatytułowano „Spotkania trzech pokoleń z kulturą łemkowską”, gdzie wystąpił w trzech odsłonach pokoleniowych miejscowy zespół „Łastiwoczka” i „ Łastiwczata”, pan Piotr Trochanowski z Krynicy oraz pani Julia Doszna. Zaprezentowano również wystawę fotograficzną nawiązującą do tragicznych wydarzeń z 1947 roku. Zwieńczeniem spotkania był wspólny poczęstunek dla wszystkich przybyłych gości.

Zdjęcia: Piotr Kwoka, Eugeniusz Habura