Aleja im. Protoprezbitera płk Szymona Fedorońko w Sokołowsku

ks. Grzegorz Cebulski, 02.08.2020

30 lipca 2020 roku w Sokołowsku odbyło się otwarcie Alei Lipowej, wiodącej z Domu św. męcz. Elżbiety ks. Fiodorownej do cerkwi Św. Michała Archanioła.

Przyjaciel Domu św. Elżbiety Pan Kazimierz Czechowski mistrz pszczelarski, prezes Sudeckiego Klubu Pszczelarza- Polanka, podarował kilkadziesiąt sadzonek miododajnych drzew lipy, co zrodziło ideę zainicjowaną przez proboszcza parafii ks. mitrata Eugeniusza Cebulskiego, o stworzeniu Alei Lipowej w 80. rocznicę mordu katyńskiego, z uhonorowaniem ks. Protoprezbitera płk Szymona Fedorońko i jego synów.

Na uroczystość przybyli Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa, Starosta Wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wałbrzyskiego Stanisław Skrzyniarz, Szef Wojskowego Sztabu Wojewódzkiego płk Piotr Rupa, Dowódca 16 DBWOT płk Artur Barański, Burmistrz Miasta i Gminy Mieroszów Andrzej Lipiński wraz z Paniami Radnymi Sołectwa Sokołowsko, z-pca Komendanta KWP we Wrocławiu mł. insp. Robert Frąckowiak, komendant Miejski Policji w Wałbrzychu kom. Krzysztof Lewandowski, ks. płk Mitrat dr Eugeniusz Bójko, proboszcz cywilno-wojskowej parafii we Wrocławiu, Prezes Zarządu Sanatoria Dolnośląskie Tomasz Maciejowski, przedstawiciele oddziału Edukacyjnego IPN dr. Tomasz Gałwiaczek i dr. Stanisław Bogaczewicz. Oficerowie Wydziału Prezydialnego KWP we Wrocławiu podkom. Maciej Muzyka i Arkadiusz Majcherek, w-ce prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, inż. Piotr Kacprzyński, członkowie ZWiRWP i Związku Sybiraków w Wałbrzychu i Świdnicy, prezes Stowarzyszenia „Porozumienie Wschód - Zachód” Błażej Zając. Gościem Honorowym uroczystości był 100 letni kombatant mjr w st. spoczynku Pan Alfons Daszkiewicz. Poczet Sztandarowy wystawił Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Oddziału Dolnośląskiego ze Świdnicy por. Jana Panek – kawaler Krzyża komandorskiego odrodzenia RP, por. Jerzy Piekarczyk w-ce prezes ZWiRWP w Wałbrzychu, ppor Kazimierz Nosal –członek ZWiRWP.

Głos zabrał Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa, podkreślając nadrzędną rolę wartości rodziny, jako pierwszego miejsca gdzie kształtują postawy wiary, prawości i etosu, które zrodziły autentycznych bohaterów, takich jak prawosławna Rodzina Fedorońków.

Po wysłuchaniu przemówienia i laudacji, odbyło się odsłonięcie pamiątkowej tablicy, którego dokonali trzej najwyżsi rangą oficerowie WP. Modlitwę żałobną wspominającą pomordowanych i poległych za Ojczyznę, wygłosił ks. mitrat Eugeniusz Cebulski, następnie złożono kwiaty. Zgromadzeni odwiedzili cerkiew św. Archanioła Michała, po czym zostali ugoszczeni obiadem przez Państwa Andreja i Ludmiłę Wowków, prowadzących Dom św. męcz. Elżbiety Fiodorownej.