Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Aleksandra Szełomowa

za: orthodox.pl, 01.04.2020

31 marca w olsztyńskiej cerkwi Opieki Matki Bożej odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego 29 marca śp. ks. komandora dra Aleksandra Szełomowa. Nabożeństwu pogrzebowemu przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański w asyście duchowieństwa dekanatu olsztyńskiego, gdańskiego oraz białostockiego.

Arcybiskup Jakub wspominając śp. ks. Aleksandra powiedział m.in. że był on człowiekiem uczuciowym, serdecznym i lubiącym kontakt z innymi ludźmi. Zdaniem Arcybiskupa zmarły był także osobą niezwykle szczerą w swoich wypowiedziach, co było dowodem na jego oddanie Bogu i Cerkwi. Ponadto Hierarcha podkreślił jego pozytywną wieloletnią działalność jak proboszcza olsztyńskiej parafii i jednocześnie dziekana olsztyńskiego.

Po nabożeństwie w cerkwi w Olsztynie, ciało zmarłego kapłana przewiezione zostało do cerkwi św. Jana Klima w Warszawie. Tam sprawowana została panichida, której przewodniczył JE Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski. W świątyni obecny był również JE Najprzewielebniejszy Jerzy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, duchowieństwo wolskiej parafii oraz kapłani Prawosławnego Ordynariatu WP. Po krótkim nabożeństwie w świątyni trumna z ciałem śp. ks. Aleksandra Szełomowa, niesiona na rękach duchownych, spoczęła w grobie położonym niedaleko od cerkwi.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż autora oraz Marty Łukszy