Pierwsza Pasja we wrocławskiej katedrze

Redakcja, 08.03.2020

Wieczorem, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu we wrocławskiej katedrze Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, Jego Ekscelencja abp Jerzy przewodniczył wielkopostnej wieczerni z czytaniem Ewangelii o Męce Pańskiej, inaczej zwanej Pasją.

Hierarsze asystowało duchowieństwo obu wrocławskich parafii. Podczas nabożeństwa, na środku świątyni przed Ukrzyżowaniem (Raspiatiem), Władyka odczytał fragment z Ewangelii wg św. Mateusza.

Po wysłuchaniu czytania ze słowem do zebranych zwrócił się proboszcz parafii katedralnej ks. mitrat Jerzy Szczur. W swojej homilii podkreślił on zbawcze znaczenie męki Chrystusa. Ojciec Jerzy zwrócił szczególną uwagę na obojętność ludzi uczestniczących w tragedii sądu nad Zbawicielem świata. Bóg zstąpił na ziemię, aby dać ludzkości wolność, w zamian za co przyjął sąd, opluwanie i krzyż. Będąc zaliczonym do złoczyńców nie odstąpił od swej zbawczej misji i naprzeciw obojętności oraz nienawiści ludzi dał im możliwość zbawienia.