Arcybiskup Jerzy odwiedził grób władyki Michała (Kiedrowa)

Ks. Igor Habura, 20.02.2020

20 lutego Jego Ekscelencja abp Jerzy odwiedził grób pierwszego biskupa Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej - Michała (Kiedrowa).

Władyka Michał urodził się 23 września 1883 r. Był synem prawosławnego kapłana i nauczyciela w szkole duchownej. Jego ojciec wcześnie zmarł i przyszłego hierarchę, jak również jego siostrę Wierę i braci Polikarpa i Piotra (obaj zostali prawosławnymi biskupami), samotnie wychowywała matka.

Ukończył seminarium duchowne w Wiatce w 1904, a następnie w 1908, Petersburską Akademię Duchowną. Następnie uzyskał posadę dyrektora szkoły nauczycielskiej przy monasterze w Dermaniu. Po I wojnie światowej osiadł w Polsce. Pracował w gimnazjum rosyjskim w Brześciu, wykładał również kolejno w dwóch seminariach duchownych PAKP, w seminarium duchownym w Krzemieńcu oraz w Wilnie, jak również w szkole psalmistów cerkiewnych prowadzonej przez monaster św. Onufrego w Jabłecznej. Latem 1939 przeprowadził się do Warszawy. Pracował w seminarium duchownym i w warszawskiej kancelarii metropolitalnej. W czasie powstania warszawskiego stracił cały majątek, po powstaniu został wywieziony do obozu przejściowego w Pruszkowie, z którego szybko zwolniono go z uwagi na wiek.

Wyjechał początkowo do Milejczyc, na kapłana został wyświęcony 22 maja 1947, następnego dnia otrzymał godność protoprezbitera. Przyjął postrzyżyny mnisze i objął obowiązki przełożonego monasteru św. Onufrego w Jabłecznej. Zasiadł w Tymczasowym Kolegium Zarządzającym, które kierowało PAKP po odsunięciu przez władze komunistyczne metropolity warszawskiego i całej Polski Dionizego. Był członkiem delegacji Kościoła, która w 1948 odebrała w Moskwie zgodę na autokefalię Kościoła prawosławnego w Polsce.

15 czerwca 1948 r. został wyświęcony na biskupa, a od 7 września 1951 r. aż do śmierci był zwierzchnikiem Diecezji Wrocławsko Szczecińskiej.

Został pochowany w Cerkwi Wszystkich Świętych na cmentarzu prawosławnym w Białymstoku na Jaroszówce.

Tablica nad grobem Władyki Michała została ufundowana przez wrocławskich parafian.

Cofnij