Zakończono kolejny etap budowy nowej Cerkwi w Zgorzelcu

ks. Marek Bonifatiuk, 20.02.2020

Dzięki staraniom miejscowych parafian i dobroczyńców z całej Polski udało się z dniem 17 lutego zakończyć kolejny etap budowy cerkwi.

Wylewano: małe sklepienia nad trzema absydami w części ołtarzowej i dwa łukowe szczyty ścian transeptu, północnej i południowej. Budowniczowie umieścili na szczycie ściany prezbiterium drewniany krzyż, który świadczy z daleka o przynależności konfesyjnej nowo wznoszonego obiektu.

Dokładnie 17 października ubiegłego roku firma budowlana z oddalonej 30 km Olszyny rozpoczęła pracę przy wznoszeniu cerkwi. Nikt wtedy nie spodziewał się, że efekt będzie widoczny tak szybko. Intensywność prac przy budowie była możliwa dzięki sprzyjającej aurze (tej zimy w Zgorzelcu tylko kilka razy był przymrozek, a śnieg był widziany tylko raz i przez niespełna godzinę).

Dziś prace budowlane stanęły, z powodu braku dostatecznych środków finansowych. Dla małej społeczności prawosławnej, która ciągle się reorganizuje i zmienia, czwarta inwestycja w przeciągu 18 lat istnienia parafii to ogromne wyzwanie. Dotychczasowa cerkiewka często nie jest w stanie pomieścić wiernych na niedzielnych nabożeństwach, a w wielkie święta ludzie stoją na zewnątrz. Gdy jest ładna, ciepła pogoda nie jest to problem, zupełnie inaczej wygląda to, gdy pada deszcz lub śnieg i jest chłodno.

Dlatego zwracamy się z prośbą o wsparcie finansowe naszej budowy. Bez Waszej pomocy nie osiągnęlibyśmy tego co obecnie mamy. Dziękujemy Wam za okazaną dotychczas pomoc. Wasze imiona podane wraz z ofiarą, są i będą wspominane na każdej Boskiej Liturgii.

Ofiary można wpłacać na konto:

Parafia Prawosławna Zgorzelec Pl. św. Konstantyna i Heleny 1 59-900 Zgorzelec BANK BNP PARIBAS 31 2030 0045 1110 0000 0214 2180