Nowe ikony w stargardzkim ikonostasie

ks. Jarosław Biryłko, 18.02.2020

Dzięki stargardzkiej parafii, ofiarom wiernych z całej Polski oraz zaangażowaniu Przeglądu Prawosławnego w Cerkwi pw. Św. App. Piotra i Pawła w 2019 roku stanął, tak długo wyczekiwany przez wiernych, ikonostas. Dzieło, które przez ostatnich kilka lat wydawało się niemożliwe do realizacji, w całości powstało w Grecji. Mimo wielkiego entuzjazmu i radości parafian przed nami najważniejsze zadanie, a mianowicie wykonanie kolejnych ikon do ikonostasu. Na dzień dzisiejszy udało się wykonać dwie ikony główne (Jezusa Chrystusa i Bogurodzicy) oraz na królewskich wrotach – ikonę Zwiastowania Bogurodzicy. Chcielibyśmy rozpocząć prace nad kolejnymi ikonami. Brakuje nam jeszcze 4 ikon głównych o wymiarach: 71 x 1,43 cm (Św. Mikołaja Cudotwórcy, Św. Ap. Piotra, Św. Ap. Pawła , Św. Wielkomęczennika i Cudotwórcy Pantelejmona; ikon do drzwi diakońskich o wymiarach: 71 x 1,81 cm (Św. Arch. Michała i Arch. Gabriela); drugi rząd ikon będzie się składał z 12 Wielkich świąt o wymiarach 51,5 x 6,47 cm.

Dla niewielkiej społeczności prawosławnej, zamieszkującej ziemie zachodnie, to ogromne wyzwanie. Szczere chęci, ciężka praca nie zawsze wystarczają. Dlatego też zwracamy się z ogromną prośbą o wsparcie finansowe. Zapewniamy o naszej nieustannej modlitwie za ofiarodawców i darczyńców.

Za wszelkie dotychczasowe ofiary w imieniu własnym, jaki i parafian Spasi Hospodi.

Wpłaty można kierować na konto parafii z dopiskiem „Ikony do ikonostasu”.

Parafia Prawosławna pw. Św. App. Piotra i Pawła w Stargardzie

ul. Nadbrzeżna 4