Inauguracja "Tygodnia modlitw o jedność chrześcijan" we Wrocławiu

Redakcja, 19.01.2020

19 stycznia, w niedzielny wieczór nabożeństwem Wieczerni w Cywilno - Wojskowej Parafii Prawosławnej pw. Świętych Cyryla i Metodego we Wrocławiu zainaugurowano tegoroczny „Tydzień modlitw o jedność chrześcijan” wrocławskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Na motto tegorocznych spotkań wybrano fragment „Życzliwymi bądźmy” z ksiegi Dziejów Apostolskich (Dz 28,2).

Uroczystej Wielkiej Wieczerni przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jerzy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński w asyście wrocławskiego duchowieństwa.

Wśród przybyłych na uroczystości wiernych, z kościołów różnych wyznań, znaleźli Jego Ekscelencja biskup-senior diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Ryszard Bogusz, przedstawiciele wrocławskich uczelni teologicznych, wrocławska generalicja, przedstawiciele wojska, policji, służb mundurowych oraz duchowni różnych wyznań chrześcijańskich.

Przybyłych na nabożeństwo gości oraz wiernych powitał proboszcz ks. mitrat Eugeniusz Bójko. Po odczytaniu fragmentu z Ewangelii ze słowem do zgromadzonych zwrócił się ks. prot. Grzegorz Cybulski. Kaznodzieja wyjaśnił fragment Ewangelii, kiedy Chrystus płynąc wraz z uczniami statkiem uspokaja wichurę, ucisza burze. Chrysrus spiac na lodzi pokazuje swoją cierpliwość. Kiedy zobaczymy że to Chrystus jest Panem całej natury, zrozumiemy że jest On Panem naszego życia. Dlatego nie powinniśmy pokładac nadziei we własnym rozumie, sile cielesnej, doświadczeniu i wiedzy, a spróbować zaufać Chrystusowi, który cierpliwie czeka na nas, zawsze czuwa i pomaga w taki sposób, aby doprowadzić każdego z nas do zbawienia - zakonczył duchowny.

Po nabożeństwie Władyka Jerzy podziękował wszystkim przybyłym za ich obecność oraz wyraził radość z faktu, że to właśnie w prawosławnej świątyni zainaugurowano tegoroczny “Tydzień ekumeniczny”.