Modlitwa na grobie szer. Kalinika Rotczenki

ks. Igor Habura, 31.10.2017

Od ośmiu lat, w ostatni czwartek października ks. Jerzy Szczur i ks. Grzegorz Cebulski uczestniczą w spotkaniu przy grobie szeregowca Kalinika Rotczenki, żołnierza kawalergardy cara Aleksandra I zmarłego w 1813 r. Ta osobliwa okoliczność modlitwy nad grobem nikomu nieznanego szeregowego żołnierza, rozpoczęła się z inicjatywy równie osobliwego człowieka jakim jest pan Jerzy Trzcinski - major rezerwy WP, aktywny inicjator wielu społecznych projektów związanych z historią.

Zgodnie z tradycją, w spotkaniu oraz modlitwie uczestniczą dzieci z pobliskiej szkoły wraz z dyrektorem, przedstawiciele władz samorządowych, łaciński kapłan z pobliskiej parafii oraz strażacy, którzy roztaczają ciągłą opiekę i nadzór nad mogiłą. Na tegoroczne uroczystości przybył także ułan pan Janusz Gałązka na koniu „Wedel”, w pełnym kawaleryjskim umundurowaniu, który reprezentował Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich kultywujące ułańskie tradycje. Ułan zasalutował szablą, oddając honory spoczywającemu od 205 lat carskiemu żołnierzowi.

Więcej: http://www.schondorf.pl/ciekawostki-historyczne/mogila-carska-w-sokolowicach/

Zdjęcia: Paweł Bojanowski, ks. Grzegorz Cebulski