Oświęcenie nowego ikonostasu we wrocławskiej katedrze

Ks. Igor Habura, Gabriel Masalski, 24.12.2019

W XXVII Niedzielę po Pięćdziesiątnicy nabożeństwom we wrocławskiej katedrze przewodniczył abp Jerzy. Niedziela ta była świętowana szczególnie uroczyście, gdyż przed rozpoczęciem Boskiej Liturgii dokonano oświęcenia nowego ikonostasu. Było to zwieńczenie ponad półrocznych starań i przygotowań do tego historycznego przedsięwzięcia. Przez cały poprzedzający tydzień trwały intensywne prace związane z demontażem starego oraz instalacją nowego ikonostasu.

Nowy ikonostas został wykonany z drewna, w pracowni cerkiewnego rzemiosła w Tesalonikach. W całości jest ręcznie rzeźbioną i unikatową konstrukcją zaprojektowaną i powstałą specjalnie na potrzeby wrocławskiej katedry.

Wiele miesięcy ciężkiej pracy mistrzów rzeźbiarstwa zaowocowało jedynym w swoim rodzaju i unikatowym projektem. Całość prac, jak i projekt zostały skonsultowane oraz zaakceptowane przez konserwatora zabytków, który wydał stosowne opinie i pozwolenia. Poza samym ikonostasem wykonano trzy ręcznie rzeźbione anałoje oraz dwa kiwoty, które stanowią spójną i pełną kompozycję. Ikony autorstwa Sotirisa Pantopulosa i Jerzego Nowosielskiego zdobiące dotychczasowy ikonostas zostały przeniesione. Ikony Chrystusa i Bogurodzicy zostały umieszczone w ozdobnych kiwotach na filarach świątyni. Cykl 12 ikon świątecznych oraz krzyż zostały umieszczone na wschodnich ścianach głównej nawy. W ikonostasie zamontowano tymczasowe ikony wykonane w technice cyfrowej, które w przyszłości zostaną zastąpione ręcznie pisanymi ikonami.

Wymiana ikonostasu jest zwieńczeniem procesu adaptacji świątyni do potrzeb prawosławnego nabożeństwa, który został zapoczątkowany jeszcze przez błogosławionej pamięci abp. Jeremiasza i był konsekwentnie kontynuowany przez Władykę Jerzego. Trójetapowe przedsięwzięcie, począwszy od wykonania polichromii, poprzez zwieńczenie wieży cerkwi sześcioramiennym krzyżem, zostało ukończone postawieniem ikonostasu spełniającego wszystkie normy wynikające z tradycji liturgicznej Cerkwi Prawosławnej.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii głos zabrał abp Jerzy. W swoim słowie Władyka podziękował Bogu Najwyższemu za siłę, mądrość oraz wiarę, którą obdarzył wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Abp Jerzy serdecznie podziękował wszystkim darczyńcom, bez których nie udałoby się dokonać tego wielkiego dzieła i zapewne pozostałoby ono tylko w sferze planów i marzeń. Jego Ekscelencja przypomniał jak wiele trudności napotkano na drodze oraz jak wiele sił duchowych, fizycznych i psychicznych kosztowała wszystkich ta praca.

„Pojawiło się wiele fałszywych, bezpodstawnych i krzywdzących oskarżeń pod moim adresem, jak i duchowieństwa, ale teraz patrząc na ikonostas myślę, że broni się on sam” – powiedział Władyka.

Następnie Jego Ekscelencja zwrócił się do obecnych podczas Liturgii mistrzów rzeźbiarstwa, autorów ikonostasu panów Eugenisa i Nikosa, którzy nie tylko wykonali, ale również przywieźli i zamontowali ikonostas. Władyka wyraził serdeczne podziękowania od siebie oraz całej wspólnoty wrocławskiej katedry za wielki trud i ciężką pracę, której owocem jest piękny i jedyny w swoim rodzaju ikonostas. Jego Ekscelencja wręczył twórcom podarunki oraz złożył życzenia z okazji zbliżających się świąt Narodzenia Chrystusa.

Głos zabrał również pan Eugenios, który podziękował za ciepłe słowa oraz gościnność i życzliwość z jaką spotkali się podczas pobytu we Wrocławiu. Mówiąc o szczegółach projektu powiedział, że jest to konstrukcja prototypowa, stworzona specjalnie na potrzeby wrocławskiej katedry, unikalna i de facto jedyna taka na świecie.

Następnie miało miejsce spontaniczne wystąpienie przedstawiciela parafian, który podziękował Władyce za jego konsekwencję i upór, bez którego nie udałoby się pokonać przeciwności i trudności przed jakimi stanęła parafia, a którego efektem jest odmieniony wygląd katedry.

Całość uroczystości zwieńczyło gromkie i wspólnie odśpiewane Mnogaja leta dla Władyki, twórców ikonostasu, wszystkich darczyńców oraz osób zaangażowanych w jego powstanie.

Cofnij