XXV Niedziela po Pięćdziesiątnicy

Redakcja, 08.12.2019

Nabożeństwom XXV Niedzieli po Pięćdziesiątnicy (7 grudnia – 8 grudnia) we wrocławskiej Katedrze Narodzenia Najświętszej Bogurodzicy – Całonocnemu Czuwaniu i Boskiej Liturgii – przewodniczył ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej arcybiskup Jerzy w asyście katedralnego duchowieństwa.

O godz. 8.00 ks. Wiktor Jacewicz sprawował poranną liturgię. Podczas drugiej liturgii, po odczytaniu fragmentu ewangelii, niedzielną homilię wygłosił ks. Igor Habura. Hierarsze asystowali w liturgii ks. mitrat Konstanty Marczyk, ks. Igor Habura oraz protodiakon Mieczysław Oleśniewicz. Pozostali duchowni udali się z posługą duszpasterską do filialnych parafii katedralnych.

Podczas homilii ks. Igor podając za przykład naukę dzisiejszej ewangelii, pokazał w jaki sposób często zachowują się chrześcijanie, którzy przebywając w cerkwi, stawiają wyżej prawo nad ludzkim problemem i słabością. Chrystus nie przyszedł do zdrowych, rozmawiał z nierządnicami, grzesznikami, celnikami i faryzeuszami. Tak samo w dzisiejszych czasach, czasem człowiek wchodzi do cerkwi nieodpowiednio ubrany, w nieodpowiedniej fryzurze, nie wie jak się zachować, ale może to właśnie jest ten moment kiedy zbłąkany człowiek pragnie znaleźć Boga i chce zobaczyć prawdziwego chrześcijanina, który nie odepchnie go, a przyciągnie i pomoże uwierzyć w Chrystusa - kontynuował kaznodzieja.

Dzień dzisiejszy w tym roku jest również dniem zakończenia święta Wprowadzenia do Świątyni Bogurodzicy i dlatego zgodnie z porządkiem liturgicznym po Świętej Liturgii arcybiskup Jerzy uroczyście przeniósł ikonę święta i udzielił arcypasterskiego błogosławieństwa wszystkim zebranym w cerkwi.

Większość wiernych obecnych w Katedrze przystąpiła tradycyjnie do eucharystycznego kielicha Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa.

Cofnij