IX Przegląd Pieśni Liturgicznej i Paraliturgicznej w Stargardzie

Za: www.powiatstargardzki.eu, 03.12.2019

22 listopada w stargardzkiej cerkwi pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, odbyła się dziewiąta edycja „Przeglądu Pieśni Liturgicznej i Paraliturgicznej”, która stanowiła jednocześnie uroczyste zwieńczenie obchodów jubileuszu 10-lecia działalności Stowarzyszenia Chrześcijańska Godność.

Przegląd odbywał się z błogosławieństwa i pod honorowym Patronatem Abp. Jerzego ordynariusza prawosławnej diecezji wrocławsko szczecińskiej, a także patronatem Prezydenta Stargardu Pana Rafała Zająca i patronatem Starosty Stargardzkiego Pani Iwony Wiśniewskiej .

Jedynego w swoim rodzaju koncertu, przybliżającego duchowość Wschodu, mogli wysłuchać mieszkańcy Stargardu. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Starosta Stargardu Iwona Wiśniewska, razem z Zastępcą Prezydenta Stargardu Ewą Sowa oraz Wójtem Gminy Stargard Jerzym Makowskim oraz Ewą Stanecką Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Pod urokiem wyjątkowego brzmienia cerkiewnej pieśni pozostawali także duchowni parafii prawosławnych, rzymskokatolickich, a także przedstawiciele firm oraz instytucji miejskich i powiatowych, którzy zajęli miejsca w gościnnym wnętrzu stargardzkiej cerkwi.

Proboszcz prawosławnej parafii, ks. Jarosław Biryłko przypomniał, że Kościół Wschodni dużą wagę przykłada do pieśni liturgicznej, która wyraża głębię duchowości modlących się wiernych. Brzmienia pełne harmonii oraz wewnętrznego porządku, sprzyjają przede wszystkim nawiązaniu wewnętrznej, duchowej relacji, podnosząc w zupełnie inny wymiar ludzkiego ducha… Nie zabrakło także nawiązania do trudnego, historycznego kontekstu, związanego z powojenną wędrówką ludów. Pomorze Zachodnie stało się bowiem miejscem, gdzie od nowa budowały swoją tożsamość wspólnoty prawosławne, które zdołały przechować swoją wiarę i tradycję.

Zaproszeni gości mogli zatem wysłuchać siedmioosobowego chóru ze Słubic pod kierownictwem Swietłany Doniec. Młodzi wykonawcy zauroczyli słuchaczy pięknem i głębią pieśni paraliturgicznej. Każda z siedmiu kompozycji spotykała się z entuzjastyczną reakcją zgromadzonych w stargardzkiej cerkwi. Pięć utworów nawiązujących do tradycji ludowej zaprezentował również chór Echo Arioso pod dyrekcją Jerzego Krawczyńskiego. Słuchaczy urzekł także repertuar Chóru Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej z Warszawy. Pracownicy naukowi uczelni pod kierunkiem prof. dr hab. Włodzimierza Wołosiuka słowem i pieśnią przybliżyli słuchaczom duchowy wymiar poszczególnych części roku liturgicznego, opisanych pięknem brzmienia cerkiewnej pieśni.

W trakcie koncertu nie obyła się tez bez prezentów z okazji jubileuszu Stowarzyszenia Chrześcijańska Godność. Ks. Jarosław Biryłko, proboszcz prawosławnej parafii oraz twórca stowarzyszenia odebrał z rąk Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej misternie zdobioną szatę liturgiczną. Zastępca Prezydenta Stargardu Ewa Sowa wręczyła natomiast Ikonę Chrystusa.

Pieśń liturgiczna, która dla wiernych Obrządku Prawosławnego jest muzyką święta i duchową, wniosła zatem swój porządek i harmonię w serca słuchaczy, którzy pozostają pod wrażeniem brzmień o wewnętrznej mocy, pełnych piękna.

Relację z wydarzenia można obejrzeć klikając TUTAJ