Zakończono pierwszy etap remontu dzwonnicy w Starym Wołowie

ks. Aleksander Konachowicz, 26.11.2019

Z Bożą pomocą zakończyliśmy pierwszy etap remontu dzwonnicy w Starym Wołowie.

Wykonano jedną z najważniejszych prac zabezpieczających obiekt dzwonnicy – kapitalny remont dachu. W trakcie prac rozbiórkowych okazało się, że nie da się zachować starej więźby dachowej. Trzeba było wymienić 90% z całości. Bardzo trudno było znaleźć wykonawcę. Nie każdy może wykonywać tego typu prace konserwatorskie przy obiektach zabytkowych. Z pięciu zgłaszających się firm, ostatnia okazała się tą, na którą czekaliśmy. Dlatego prace remontowe rozpoczęły się dopiero na początku października. Nie sprzyjała też i pogoda. Piękne, ciepłe wrześniowe dni się skończyły, a za nimi przyszły deszczowe i chłodne dni października. Ale to wcale nie zniechęciło wykonawcy i jego pracowników do prowadzenia intensywnych prac rozbiórkowych i naprawczych. Usunięto wszystkie uszkodzone przez czas i biologiczny czynnik elementy drewniane z jednoczesną zamianą na nowe, zabezpieczone i zakonserwowane drewno. Kiedy dotarły zamówione elementy blachy, podbitka była już na ukończeniu. Stopniowo zaczęła się ukazywać cała bryła dachu pokryta blachą w karo. Żeby nie popaść w euforię, zaczęły się niespodzianki. Zamówiona blacha dotarła do nas jedynie w 50%. Prawie dwa tygodnie zostaliśmy zdani na przymusową przerwę. A kolejny tydzień został utracony na profesjonalne konsultacje. Dopiero zwieńczenie starej dzwonnicy ażurowym, sześcioramiennym metalowym krzyżem spowodowało, że u wszystkich pojawiła się wielka ulga i przeświadczenie, że roboty zostaną ukończone w wyznaczonym terminie.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom, którym nie był obojętny wysiłek wiernych i proboszcza w ratowaniu zabytkowej, drewnianej dzwonnicy w Starym Wołowie. Wielu z was nawet nie wiedziało gdzie taka parafia się znajduje, ale z wielkim sercem i zaangażowaniem odpowiedziało na nasz wcześniejszy apel. I za to właśnie serdecznie WAM dziękujemy!

Za wszystkich Was, i za Waszych bliskich już wznosimy dziękczynne modlitwy. Na stałe i realnie wpisujecie się w treść słów wypowiadanych podczas nabożeństw: „..sozdatielej swiataho chrama sieho..”

Parafianie i proboszcz Parafii Prawosławnej w Starym Wołowie.

- - -

Jeśli są osoby, które pragnęłyby wesprzeć starania niewielkiej społeczności parafialnej ze Starego Wołowa podajemy nr konta:

Bank Pekao: 82124067681111001088202717

Cofnij