Konferencja duchowieństwa Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej

Ks. Igor Habura, 19.11.2019

W dniach 18-19 listopada, w Prawosławnym Domu Opieki św. Stefana w Cieplicach odbyła się doroczna konferencja duchowieństwa Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej, pod przewodnictwem jej ordynariusza Jego Ekscelencji abp. Jerzego.

Spotkanie rozpoczęło się w poniedziałek wieczorem, nabożeństwem wieczerni sprawowanym przez dziekana okręgu szczecińskiego ks. mitrata Andrzeja Demczuka. Następnie w sali konferencyjnej Władyka Jerzy wygłosił słowo wstępne, czym rozpoczął obrady. W trakcie pierwszej sesji przedstawiono sprawozdania z poszczególnych dekanatów za rok 2019. Omówiono również bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem parafii.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się Boską Liturgią pod przewodnictwem abp. Jerzego. Podczas nabożeństwa śpiewał chór duchowieństwa pod dyrekcją ks. Grzegorza Cebulskiego.

Po zakończeniu Liturgii rozpoczęto obrady. Podczas drugiej sesji Diecezjalny Wizytator ds. nauczania religii ks. prot. Lubomir Worhacz przedstawił sprawozdanie z funkcjonowania katechezy na terenie diecezji. Następnie Diecezjalny Konserwator Zabytków ks. prot. Jarosław Biryłko przedstawił sprawozdanie z zakresu prac budowlanych, remontowych i konserwatorskich z poszczególnych parafii.

Po wysłuchaniu sprawozdań głos zabrał Władyka Jerzy. Jego Ekscelencja w swoim wystąpieniu poddał ocenie funkcjonowanie parafii oraz diecezji ogółem w roku 2019. Władyka przedstawił uwagi, sugestie oraz wnioski dotyczące rozwoju i planów diecezji na najbliższy czas. Po wystąpieniu Władyki i dyskusji na poruszone tematy, zajęto się sprawami dotyczącymi funkcjonowania, najbliższych wydarzeń i planów PAKP. Jego Ekscelencja przekazał duchowieństwu najważniejsze informacje dotyczące panprawosławnej sytuacji oraz perspektyw jej rozwoju. Następnie przedstawiono wolne wnioski i kontynuowano dyskusję, która zakończyła część konferencyjną.

Po zakończeniu obrad udano się na wspólny obiad, którym oficjalnie zakończyła się coroczna konferencja duchowieństwa Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej.