Pamięć i historia - młodzież dekanatu lubińskiego w Beskidzie Niskim

ks. Sławomir Sorokanycz, 17.09.2019

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jerzego Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego, na zaproszenie księdza Romana Dubeca, proboszcza katedralnej parafii p.w. Świętej Trójcy w Gorlicach, w drugim tygodniu września młodzież dekanatu lubińskiego wzięła udział w spotkaniu „Pamięć i historia”.

Już po raz drugi pomagaliśmy w inwentaryzacji nagrobków na starych cmentarzach łemkowskich, ludzi pochowanych do 1947 roku. Pracowaliśmy przy porządkowaniu terenu przy kaplicy w Tylawie, miejscowości, od której w 1926 roku zaczęły się powroty unitów do prawosławia. Odwiedziliśmy skansen w Zyndranowej, a także miejscowości Świdnik, Preszów i Bardejów na Słowacji. Wysłuchaliśmy historii życia i męczeńskiej śmierci świętego kapłana męczennika Maksyma Sandowicza, składając pokłon Jego relikwiom.

Opiekunami duchowymi grupy byli ks. Lubomir Worhacz z Legnicy, ks. Sławomir Sorokanycz ze Studzionek, a także ks. Roman Dubec z Gorlic i ks. Andrzej Grycz z Leszczyn, Kunkowej i Bielanki. Wyjazd odbył się dzięki finansowemu wsparciu Stowarzyszenia Wielu Kultur z Lubina. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie i miłą atmosferę naszym braciom z Diecezji Przemysko – Gorlickiej.