Z Wrocławia na Św. Górę Grabarkę

Iraida Hunczak, 29.08.2019

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Arcybiskupa Jerzego Stowarzyszenie Prawosławne im. Świętych Apostołów Piotra i Pawła we Wrocławiu w dniach 17-20 sierpnia 2019 r. zorganizowało pielgrzymkę na Św. Górę Grabarkę.

17 sierpnia wieczorem, zanim pielgrzymi wsiedli do autokaru, w cerkwi katedralnej p.w. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu odprawiono molebien. Po dotarciu do celu opiekun duchowy pielgrzymki o. Bazyli Sawczuk poświęcił przywieziony z Wrocławia krzyż, a następnie przy grobie Władyki Aleksego, arcybiskupa wrocławsko-szczecińskiego (1970-1982) odsłużył panichidę. Podczas dwudniowych uroczystości pielgrzymi z diecezji wrocławsko-szczecińskiej uczestniczyli w nabożeństwach święta Przemienienia Pańskiego.

19 sierpnia, po głównej Liturgii grupa wyruszyła do Siemiatycz, gdzie w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego oczekiwał ich proboszcz o. mitrat Bazyli Litwiniuk. Po wspólnej modlitwie opowiedział o wyświęconej w 2010 roku świątyni i zaprosił na mały poczęstunek.

Potem pielgrzymi odwiedzili monaster Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Zwierkach, gdzie przed relikwiami Św. Gabriela Zabłudowskiego odprawiono akatyst.

Ostatnim celem tego dnia był Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa w Supraślu. 20 sierpnia, po Świętej Liturgii grupę oprowadzono po klasztorze, a następnie przy grobie arcybiskupa Mirona odśpiewano "Wicznaja Pamiat".

Droga powrotna wiodła przez warszawską Wolę. Na cmentarzu prawosławnym przy grobie Władyki Jeremiasza odprawiono panichidę.

Wyjazd na Świętą Górę Grabarkę wzmocnił duchowo i zintegrował wiernych diecezji wrocławsko-szczecińskiej, pielgrzymów z parafii we Wrocławiu, Legnicy, Lubinie, Rudnej, Studzionkach, Jeleniej Górze i Gorzowie Wielkopolskim.

Tekst i zdjęcia: Iraida Hunczak