III niedziela po Pięćdziesiątnicy - Narodzenie św. Jana Chrzciciela

ks. Igor Habura, 08.07.2019

W III niedzielę po Pięćdziesiątnicy, dzień w którym Cerkiew liturgicznie wspomina Narodzenie św. Jana Chrzciciela, nabożeństwom w Katedralnej Cerkwi we Wrocławiu przewodniczył Ordynariusz Diecezji Jego Ekscelencja abp Jerzy. W trakcie Boskiej Liturgii Władyce asystowali o. hieromnich Spirydon, ks. Igor Habura i protodiakon Mieczysław Oleśniewicz.

W trakcie nabożeństwa oprócz niedzielnego czytania zabrzmiał również fragment Ewangelii mówiący o narodzeniu Jana Chrzciciela. Po wysłuchaniu Słowa Bożego z homilią do wiernych zwrócił się o. Spirydon. W swoim kazaniu podkreślił on wielką rolę św. Jana jako poprzednika Chrystusa. Zwrócił również uwagę, że święto Narodzenia Jana Chrzciciela jest jednym z trzech takich świąt w kalendarzu liturgicznym oprócz Bożego Narodzenia i Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Ojciec Spirydon podkreślił fragment Ewangelii opisujący spotkanie brzemiennych Marii i Elżbiety. Kończąc wezwał wszystkich aby byli godnymi kontynuatorami i spadkobiercami dzieła św. Jana, który za życia wołał „Nawracajcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie”.