Spotkanie z leśnikami w Czarnej Białostockiej

ks. Mirosław Świderski , 12.06.2019

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski, Dyrekcja Regionalna Lasów Państwowych zorganizowała 11 czerwca br. dziesiąte coroczne spotkanie leśników z hierarchami i duchowieństwem naszej Cerkwi. W bieżącym roku spotkanie odbyło się w Nadleśnictwie Czarna Białostocka, tematem spotkania było “Duchowieństwo i Leśnicy dla Puszczy Knyszyńskiej”.

W spotkaniu wzięli udział: Ich Ekscelencje arcybiskupi: Jakub i Jerzy, biskupi: Paweł, Andrzej i Warsonofiusz, a także dziekani Diecezji Warszawsko – Bielskiej i Białostocko – Gdańskiej, proboszczowie parafii znajdujących się na terenie nadleśnictwa oraz kapelani.

Przybyłych gości powitał dyrektor RDLP w Białymstoku Andrzej Józef Nowak, wyrażając swoją wdzięczność za przybycie i udział w spotkaniu, wyrażając nadzieję, iż takie spotkania będą odbywały się także w przyszłości. Arcybiskup Jakub również podziękował za zaproszenie i wyraził potrzebę kontynuowania tego rodzaju spotkań. Jego Ekscelencja zauważył, że każdego roku były poruszane problemy dotyczące pracy leśników, a w tym roku jest ich najmniej, co bardzo cieszy. Biskup hajnowski Paweł odczytał list Jego Eminencji skierowany do leśników, w którym zostało zaznaczone, że praca leśników jest ściśle związana z przyrodą, a oni sami są kontynuatorami dzieła zapoczątkowanego jeszcze w raju, kiedy to Bóg dał polecenie człowiekowi, aby czynił Ziemię sobie poddaną i mądrze ją zarządzał.

Po części oficjalnej odbyła się prezentacja nadleśnictwa i zwiedzanie starej wyłuszczarni w Czarnej Białostockiej. O godzinie 12:30 został odsłużony molebien w Parafii Prawosławnej pw. Świętych Niewiast Niosących Wonności, któremu przewodniczył arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy.

Po nabożeństwie zebrani goście przejechali do Rezerwatu Przyrody „Starodrzew Szyndzielski”.

Leśnicy wyrazili swoją wdzięczność Jego Eminencji metropolicie Sawie za wsparcie ich działalności oraz podziękowano za modlitwę w intencji leśników.

tekst i zdjęcia: ks. Mirosław Świderski

Cofnij