Święto parafialne w Zielonej Górze

ks. Andrzej Dudra, 23.05.2019

22 maja 2019 roku Parafia Prawosławna św. Mikołaja Cudotwórcy w Zielonej Górze obchodziła swoje święto parafialne. Tego dnia zielonogórską wspólnotę odwiedził Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jerzy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński.

Na uroczystości świąteczne do Zielonej Góry przybyli duchowni: ks. mitrat Igor Popowicz proboszcz parafii w Przemkowie, ks. mitrat Eugeniusz Bójko proboszcz parafii we Wrocławiu na Piaskach, ks. prot. Jerzy Malisz proboszcz parafii w Kożuchowie, ks. Lubomir Worhacz proboszcz parafii w Legnicy, ks. prot. Sławomir Sorokanycz proboszcz parafii w Studzionkach, ks. prot. Bogdan Repeła proboszcz parafii w Lubinie, ks. hieromnich Jerzy (Omelianiuk) proboszcz parafii w Buczynie oraz ks. protodiakon Mieczysław Oleśniewicz Sekretarz Diecezji.

Na małym wejściu ks. hieromnich Jerzy został podniesiony do godności ihumena.

Podczas św. Liturgii homilię do zebranych wygłosił ks. Sławomir Sorokanycz. W swoim słowie przypomniał życie i działalność św. Mikołaja, podkreślając jak w dzisiejszych czasach pod wpływem mass mediów tworzy się nową postać świętego, nie mającego nic wspólnego ze świętością osoby, która żyła w IV wieku.

Po nabożeństwie na środku świątyni odśpiewano „Stichiry Paschy”. Na koniec uroczystości ze słowem do wiernych zwrócił się Arcybiskup Jerzy zwracając uwagę na drugi aspekt dzisiejszego święta - Połowy Okresu Pięćdziesiątnicy. Uroczystości święta parafialnego zakończyły się wspólnym obiadem.