Święto w Parafii Wojskowo-Cywilnej w Białej Podlaskiej

Za prawoslawnyordynariat.wp.mil.pl , 14.05.2019

8 maja miały miejsce podniosłe uroczystości w parafii Wojskowo- Cywilnej w Białej Podlaskiej. Tego dnia przypada święto patrona cerkwi - apostoła i ewangelisty Marka.

Boskiej Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja Jerzy, Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy.

W wigilię święta, 7 maja, sprawowane było nabożeństwo całonocnego czuwania, które rozpoczęło liturgiczne uroczystości.

W środowy poranek przybył Jego Ekscelencja, Arcybiskup Jerzy. Na progu cerkwi słowa powitania wygłosiły dzieci, starosta cerkiewny, a następnie proboszcz parafii, ks. mitrat płk Aleksy Andrejuk.

W tegorocznym święcie parafialnym udział wzięli m.in.: Zastępca Prezydenta Miasta Biała Podlaska Maciej Buczyński, Dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie płk pil. Wojciech Pikuła, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień ppłk Artur Łojek i Prezes Bialsko – Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej - płk dypl. pil. Wiesław Sokołowski.

Po odczytanej Ewangelii, homilię wygłosił proboszcz prawosławnej parafii w Kętrzynie, ks. ppor. SG Paweł Siebiesiewicz.

Podczas świątecznych nabożeństw śpiewał chór parafialny pod kierunkiem lektora ppor. rez. Arkadiusza Romaniuka.

Przy pięknej, słonecznej pogodzie odbyła się procesja wokół cerkwi, przepełniona radosnymi paschalnymi pieśniami i hymnami.

Na zakończenie, w podsumowujących obchody słowach, do zebranych zwrócił się J.E Abp Jerzy. Władyka podkreślił fakt, iż święto ap. i ew. Marka zawsze przypada w okresie paschalnym, a z tego wynika, że przeżywamy je napełnieni optymizmem i radością. Uczestnicy święta usłyszeli również cenne fakty i wiadomości o Ewangelii autorstwa świętego Marka , ucznia apostoła Piotra. Władyka podziękował gospodarzom za przygotowanie święta, a wszystkim zgromadzonym, za obecność.

red. POWP fot. ks. mjr Łukasz Godun