Chór Oktoich we Włodawie

ks. Grzegorz Cebulski, 02.10.2017

W dniach 23-24 września z błogosławieństwa Jego Ekscelencji abp Jerzego, chór Oktoich przebywał we Włodawie biorąc udział w XVIII Festiwalu Trzech Kultur. Było to już trzecie uczestnictwo wrocławskiego chóru w tym Festiwalu. Tegoroczny koncert odbył się w objętej kompleksowym remontem cerkwi, co nie przeszkodziło licznie zgromadzonym słuchaczom, poświęcić półtorej godziny, na wsłuchanie się w hymny nabożeństw cyklu dobowego, w których historię i autorów - tak słów jak i muzyki-śpiewu,  byli wprowadzeni przez dyrygenta. Koncert zaszczycili swoją obecnością burmistrz Włodawy  Pan Wiesław Muszyński, oraz dyrektor festiwalu Pani Anita Lewczuk-Leoniuk. W niedzielę 24-go chór objął posługą śpiewu św. Liturgię, którą celebrował gospodarz świątyni ks. Jerzy Ignatiuk wraz z ks. Grzegorzem Cebulskim.

Każdego roku program Festiwalu jest realizowany według tego samego schematu. Pierwszy dzień Festiwalu (piątek) poświęcony jest tradycji i religii kultury żydowskiej, a większość wystaw, koncertów, warsztatów zajęciowych, konferencji etc. ma miejsce w kompleksie synagogalnym należącym do włodawskiego muzeum. Drugi dzień (sobota) to dzień kultury związanej z  prawosławiem, skupiony wokół włodawskiej cerkwi pw. Narodzenia NMP. Trzeci dzień (niedziela) jest poświęcony tradycji katolickiej, a imprezy festiwalowe odbywają się głównie w okolicach kościoła pw. św. Ludwika i klasztoru paulinów. Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest zawsze bezpłatny.