Ekumeniczny koncert wielkopostny De Profundis Stabat Mater

ks.Grzegorz Cebulski, 08.04.2019

W dniu 7 kwietnia, licznie zgromadzeni wrocławscy melomanii form oratoryjnych, po raz piąty mieli okazję usłyszeć dwie kompozycje Metropolity Hilariona (Alfiejewa) arcybiskupa Wołokołamska: „Stabat Mater” i „De Profundis”.

Koncert swoją obecnością zaszczycił Arcybiskup Jerzy, wraz z towarzyszącym duchowieństwem obu wrocławskich parafii, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adam Jezierski, jak i Grono profesorskie uczelni wrocławskich. Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry, połączonymi chórami Uniwersytetów Wrocławskich i chóru Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego - Oktoich, poprowadził prof. Alan Urbanek. Partię solową, jak zawsze na wysokim poziomie wykonawczym, zaprezentowała Anna Wilczyńska. Tak jak w pozostałych kompozycjach hierarchy, także i w tych dziełach, słychać było wykorzystanie intonacji śpiewu cerkiewnego, elementów stylu muzycznego baroku i stylu rosyjskich kompozytorów XX wieku.

Koncert miał miejsce w kościele Uniwersyteckim pw. Najświętszego Imienia Jezus, przy życzliwości jej proboszcza ks. Arkadiusza Krziżoka.