Szef BBN w prawosławnym ordynariacie

Za prawoslawnyordynariat.wp.mil.pl , 21.03.2019

Dziś, 21 marca w Prawosławnym Ordynariacie Wojska Polskiego, po raz pierwszy w historii prawosławnego ordynariatu, gościł Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Sekretarz Stanu Paweł Krzysztof Soloch.

Wizyta rozpoczęła się krótkim nabożeństwem żałobnym w intencji śp. ks. płk. Szymona Fedorońko, naczelnego prawosławnego kapelana Wojska Polskiego w latach 1937 – 1940, ofiary zbrodni katyńskiej.

Arcybiskup Jerzy, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy zwracając się do ministra oraz zebranych, podkreślił iż jest to historyczna chwila w ponad 25-letniej nowej, odrodzonej rzeczywistości prawosławnego ordynariatu. Zaś Szef BBN zaznaczył, że była to dla niego bardzo ważna uroczystość. W swoich słowach wspomniał ks. płk. Fiedorońko oraz jego synów, którzy zginęli podczas służby. Minister Soloch nadmienił, iż historia bycia wspólnoty prawosławnej w dziejach całego narodu zaczyna się nie w 1940 roku a znacznie wcześniej a duchowieństwo prawosławnego ordynariatu było i jest integralną częścią naszej Ojczyzny.

Arcybiskup Jerzy wręczył ministrowi Solochowi odznakę pamiątkową POWP, album oraz częstochowską ikonę Matki Bożej, natomiast katedralna cerkiew pw. św. Jerzego Zwycięzcy otrzymała od ministra pamiątkowy krzyż ołtarzowy.

Podczas wizyty obecni byli również m.in. gen. bryg. Jarosław Wacław Kraszewski oraz dyrektor Gabinetu Szefa Biura Mirosław Wiklik

Tego dnia odbyło się jeszcze jedno ważne wydarzenie. Wnuczka ks. protoprezbitera Fedorońko – Aleksandra Adamczewska przekazała Prawosławnemu Ordynariatowi WP Order Orła Białego, który został pośmiertnie nadany przez prezydenta Polski ks. płk. Szymonowi 11 listopada 2018 roku.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej. Order zostanie wyeksponowany w Sali Tradycji prawosławnego ordynariatu.

tekst i foto.: Marta Łukasza /POWP/