100. rocznica powołania Biskupstwa Polowego w Polsce

za: www.prawoslawnyordynariat.wp.mil.pl , 11.02.2019

5 lutego br. J. E. Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński Jerzy Prawosławny Ordynariusz Wojskowy w asyście kanclerza POWP, uczestniczył w obchodach setnej rocznicy powołania Biskupstwa Polowego w Polsce.

Mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, przewodniczył arcybiskup Salvatore Pennacchio. Podczas uroczystości została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca ks. prał. Achillesa Rattiego, wizytatora, a następnie nuncjusza Stolicy Apostolskiej w Polsce, późniejszego papieża Piusa XI. Biskupstwo Polowe w Polsce ustanowił 5 lutego 1919 r. papież Benedykt XV i mianował pierwszego biskupa polowego, którym został bp Stanisław Gall (1865–1942), sufragan warszawski.

Zdjęcia: Dawid Lipiński