Oficjalne przekazanie parafii w Ząbkowicach Śląskich

ks. Kuziak, ks. Habura, ks. Prokopiuk, 10.02.2019

W niedzielę 10 lutego mało miejsce oficjalne przekazanie parafii w Ząbkowicach Śląskich. W miejsce odwołanego z funkcji ks. Marcina Prokopiuka parafię objął o. hieromnich Spirydon (Kuziak). Ojcowie wspólnie sprawowali Boską Liturgię w Cerkwi św. Jerzego Zwycięzcy.

Przed oficjalną zmianą na stanowisku proboszcza obaj duchowni odbyli szereg spotkań z władzami samorządowymi. W środę 6 lutego ojców Spirydona i Marcina przyjął burmistrz miasta Ząbkowice Śląskie Pan Marcin Orzeszek. Podczas spotkania omówiono kwestie bieżącej współpracy. Pan burmistrz w pełnych wdzięczności i uznania słowach wypowiadał się o byłym proboszczu, chwaląc bezproblemową współpracę dla dobra ząbkowickiego prawosławia i całej lokalnej społeczności. W ciągu czterech lat posługi ks. Prokopiukowi przy wsparciu władz miasta udało się przeprowadzić szereg prac remontowych w zabytkowej świątyni św. Jerzego. Prawosławie na stałe wpisało się w krajobraz kulturowy Ząbkowic Śląskich i okolic. Zorganizowano szereg koncertów i innych ważnych wydarzeń kulturalnych. Oprócz współpracy z władzami miasta ks. Prokopiuk wraz z Izbą Pamiątek Regionalnych pracował na rzecz promocji Cerkwi św. Jerzego na Ząbkowickim Szlaku Turystycznym.

Po Boskiej Liturgii ks. Marcina żegnali parafianie dziękując za wieloletnią i owocną współpracę, trud i poświęcenie, jakim wykazał się względem niewielkiej społeczności prawosławnych na Przedgórzu Sudeckim. Ks. Prokopiuk zwrócił się do wiernych ze słowami podziękowania za wspólną modlitwę w ząbkowickiej świątyni. Życzył nowemu proboszczowi o. Spirydonowi wielu Łask Bożych i wytrwałości. O. Spirydon prosił ks. Marcina o modlitwę i wsparcie w obejmowaniu parafii, a wiernych o wyrozumiałość i cierpliwość we wspólnym budowaniu ząbkowickiego Prawosławia. Nowy proboszcz zwrócił również uwagę na znaczący fakt, jakim jest to, iż ks. Marcin odchodząc z parafii w Ząbkowicach Śląskich obejmuje parafię w Łobzie (woj. zachodniopomorskie), która również jest pw. św. Jerzego Zwycięzcy. W ten sposób – podkreślił o. Spirydon - wciąż pozostaje pod opieką tego wielkiego świętego, którego świątynię z takim zapałem upiększał.

Cofnij