Inauguracja "Tygodnia modlitw o jedność chrześcijan" we Wrocławiu

ks. Igor Habura, 21.01.2019

20 stycznia, w niedzielny wieczór nabożeństwem we wrocławskiej katedrze zainaugurowano tegoroczny „Tydzień modlitw o jedność chrześcijan” wrocławskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Na motto tegorocznych spotkań wybrano fragment z Księgi Powtórzonego Prawa „Dąż do sprawiedliwości” (Pwt 16,20).

Uroczystej Wielkiej Wieczerni przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jerzy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński w asyście duchowieństwa katedry.

Wśród przybyłych na uroczystości wiernych, z kościołów różnych wyznań, znaleźli się Jego Ekscelencja Metropolita Wrocławski Kościoła Rzymsko-katolickiego arcybiskup Józef Kupny, Jego Ekscelencja biskup-senior diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Ryszard Bogusz, przedstawiciele wrocławskich uczelni teologicznych oraz duchowni różnych wyznań chrześcijańskich.

Przybyłych na nabożeństwo gości oraz wiernych powitał proboszcz wrocławskiej katedry ks. mitrat Jerzy Szczur. Po odczytaniu fragmentu z Ewangelii ze słowem do zgromadzonych zwrócił się Władyka Jerzy. Jego Ekscelencja podkreślił wielką potrzebę dialogu, otwartości oraz poszanowania dla odmienności w duchu ogólno-chrześcijańskiej współpracy. Abp Jerzy zauważył, że dialog ekumeniczny jest zadaniem trudnym, ale i niezwykle ważnym. Współistnienie chrześcijan w poszanowaniu odmiennych tradycji jest właśnie owocem tego ruchu. Władyka Jerzy podziękował wszystkim przybyłym na nabożeństwo za ich obecność oraz wyraził radość z faktu, że to właśnie w prawosławnej katedrze zainaugurowano tegoroczny “Tydzień ekumeniczny”.