Spotkanie noworoczne w Pałacu Prezydenckim

Za orthodox.pl , 18.01.2019

18 stycznia 2019 roku w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie noworoczne Pary Prezydenckiej z przedstawicielami religii oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny reprezentowany był przez Jego Eminencję metropolitę Sawę, Ich Ekscelencje arcybiskupów Abla i Jerzego oraz biskupa Pawła.

Gospodarz spotkania, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podkreślił w swym wystąpieniu radość ze spotkania będącego wyrazem polskiej wspólnoty, barwnej i wielkiej tradycji obywateli Rzeczypospolitej, żyjących na polskiej ziemi od ponad tysiąca lat. Prezydent zaakcentował umiejętność dialogu między Kościołami i związkami wyznaniowymi, podając za wzór dialog prowadzony w ramach Polskiej Rady Ekumenicznej. Prezydent Duda wskazał, że Kościoły i związki wyznaniowe, ludzie wiary umieją usiąść i rozmawiać ze sobą nie obrażając, nikogo nie poniżając. Wyraził chęć, aby jako wspólnota ludzi żyjących na polskiej ziemi, mających różne poglądy, wszyscy nauczyli się rozmawiać ze sobą w duchu wzajemnego szacunku. Wystąpienie prezydenta zakończyły noworoczne życzenia.

W dalszej części spotkania głos zabierali w imieniu Kościoła rzymskokatolickiego, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki, w imieniu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej jej prezes biskup Jerzy Samiec, naczelny rabin Polski Michael Shudrich oraz przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego mufti Tomasz Miśkiewicz. opracowano na podstawie strony prezydent.pl zdjęcia za: prezydent.pl