Świętego Archanioła Michała w Lipinach

Gabriel Masalski, 21.11.2018

21 listopada, w dzień kiedy Cerkiew Prawosławna wspomina pamięć Archanioła Michała i wszystkich sił niebiańskich, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jerzy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński celebrował Boską Liturgię w Lipinach.

Przed Świętą Liturgią Władykę z kwiatami, chlebem i solą przywitały dzieci oraz rada parafialna wraz z parafianami. Następnie w drzwiach lipinskiej świątyni hierarchę przywitał proboszcz parafii ks. mitrat Dariusz Ciołka, który opowiadając o historii parafii oraz ludzi, którzy ją tworzą poprosił o arcypasterskie błogosławieństwo i modlitwę za lipińską wspólnotę.

Podczas Świętej Liturgii Władyce Jerzemu asystowali ks. mitrat Aleksander Konachowicz z Wrocławia, ks. mitrat Eugeniusz Bójko z Wrocławia, proboszcz ks. mitrat Dariusz Ciołka, ks. Bazyli Sawczuk z Jeleniej Góry oraz sekretarz kancelarii arcybiskupiej ks. protodiakon Mieczysław Oleśniewicz.

Po czytaniu perykopy ewangelicznej słowo do wiernych skierował Arcybiskup Jerzy opowiadając o Archaniołach Michale, Gabrielu i innych oraz o wszystkich siłach niebiańskich. Szczególną uwagę kaznodzieja zwrócił na wagę w życiu każdego z nas Anioła Stróża, który towarzyszy nam przez całe nasze życie.

Po Świętej Liturgii podczas nabożeństwa dziękczynnego połączonego z uroczystą procesją wokół cerkwi, Arcybiskup Jerzy wznosił swoje modlitwy za całą Cerkiew Prawosławną oraz wspólnotę parafialną w Lipinach.

Po nabożeństwie Władyka Jerzy serdecznie podziękował księdzu proboszczowi oraz parafianom za wspólną modlitwę, gościnę oraz ich pracę. Na koniec głos zabrał proboszcz, dziękując Arcybiskupowi oraz duchowieństwu za przybycie i modlitwę oraz wiernym za trud, prace i pomoc w organizacji święta.

Fot: Gabriel Masalski