XIX niedziela po Pięćdziesiątnicy

Gabriel Masalski, 08.10.2018

W XIX niedzielę po Pięćdziesiątnicy nabożeństwom we wrocławskiej katedrze przewodniczył J. E. Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński Jerzy.

Hierarsze asystowało duchowieństwo katedry: ks. mitrat Aleksander Konachowicz, o. hieromnich Spirydon (Kuziak) oraz ks. protodiakon Mieczysław Oleśniewicz. Podczas nabożeństwa śpiewał chór pod dyrekcją dr Piotra Kuropki.

W słowie skierowanym do wiernych Władyka Jerzy przypomniał żywot św. Tekli, której liturgiczną pamięć tego dnia obchodzono. Cerkiew wspomina ją jako Święta Pierwszą Męczennicę i równą Apostołom. Pokazuje to, jak wielka jest to święta i jakie ważne miejsce zajmuje pośród świętych Cerkwi Prawosławnej. Następnie Władyka przytoczył fragment przeczytany perykopy Świętej Ewangelii, w której Chrystus powołał swoich pierwszych uczniów. Szczególną uwagę zwrócił na postać św. apostoła Piotra. To on jako jedyny otrzymał klucze do niebios. Historia o powołaniu Szymona - Piotra jest jedyną w swoim rodzaju w Świętej Ewangeli. Kiedy Chrystus czynił cuda, przeważnie działo się to na prośbę innych ludzi. W tym momencie to sam Chrystus każe wypłynąć Piotrowi na głębię i zarzucić sieci, mimo ich nieudanych połowów tego dnia. Widząc cud, apostoł Piotr porzuca swoje dotychczasowe życie i oddaje je Chrystusowi.

Podczas Boskiej Liturgii wielu wiernych przystąpiło do Świętych Sakramentów - Spowiedzi i Eucharysti.

Zdjęcia: Gabriel Masalski

Cofnij