Warsztaty śpiewu sakralnego w Cieplicach

ks. Mariusz Kiślak, 02.09.2018

W dniach 26.08-01.09 odbyły się polsko-niemieckie, ewangelicko-prawosławne warsztaty śpiewu sakralnego. W projekcie wzięło udział 40 osób, z różnych diecezji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i Evangelische Kirche Mitteldeutchland. Polskiej grupie przewodniczył dyrygent Dawid Dubec, niemieckiej Mathias Gauer.

Uczestnicy w przeciągu tygodnia uczyli się nawzajem wybranego repertuaru z obu tradycji. Celem spotkań było lepsze poznanie śpiewu sakralnego z różnych źródeł historycznych i teologicznych tradycji ewangelickiej i prawosławnej. W program tygodnia wpisane były także integracyjne wycieczki górskie. Tydzień wspólnej pracy zakończył koncert w kościele ewangelicko-augsburskim św. Zbawiciela w Wałbrzychu pod hasłem „Dwie tradycje – jeden chór”.

Tegoroczne warsztaty były drugie w historii, pierwsze odbyły się w roku 2016. Spotkania są jednym z przejawów współpracy Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i Evangelische Kirche Mitteldeutchland.

Zdjęcia: ks. Mariusz Kiślak