Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy w Koszalinie

ks. Mariusz Synak, 31.08.2018

Tegorocznym uroczystościom odpustowym w koszalińskiej parafii przewodniczył ordynariusz Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej, Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Jerzy. Święto rozpoczęto całonocnym czuwaniem, które zgromadziło niemałą liczbę wiernych. Po wieczornym nabożeństwie gospodarze podjęli przybyłych kolacją w pobliskim domu parafialnym.

Nazajutrz uroczystą Eucharystię celebrował władyka Jerzy w asyście proboszcza i przybyłych duchownych: ks. mitrata płk. Michała Dudicza, ks. mitrata Piotra Żornaczuka, ks. mitrata Leona Karpiuka oraz ks. Mariusza Synaka. W słowie, skierowanym do licznie przybyłych wiernych i zaproszonych gości arcybiskup Jerzy podkreślił prawosławne pojmowanie sensu Zaśnięcia, jego historię, wpływ i rolę w duchowości Wschodu, wskazując z całą mocą na ogromną pokorę nie tylko Matki Bożej, ale i sprawiedliwego Józefa: „Prawdziwa cnota musi pozostać ukryta. Maria świadomie utaiła fakt zwiastowania, narażając się na zarzuty ze strony męża i społeczności żydowskiej. Józef również w swej sprawiedliwości i pokorze pragnął chronić Bożą Dziewicę, myśląc ją oddalić po kryjomu. Ale Bóg nie pozostawia bez pomocy człowieka sprawiedliwego. Pamiętajmy o tym. Nie szukajmy ludzkiej chwały, nie wystawiajmy na pokaz swych uczynków, postu, modlitwy. Takie rzeczy, nawet jeśli dobre, ujawnione dla własnej chwały stają się w oczach Boga, jak to określił święty mnich-asceta Izaak Syryjczyk – duchowym cudzołóstwem”.

Władyka w ciepłych słowach podziękował proboszczowi, ks. Mikołajowi Lewczukowi nie tylko za sprawne przygotowanie samego święta, ale i za ponad trzydziestoletnią służbę dla dobra Cerkwi, pełną poświęcenia i zaangażowania. Podobne słowa padły z ust obecnych gości – przedstawicieli innych Kościołów i władz miasta. Klimat serdeczności, otwartości i przyjaźni – to najczęściej podkreślane aspekty współpracy z koszalińską parafią. Spotkanie kontynuowano w pobliskim lokalu, gdzie przy świątecznej agapie zebrani mieli okazję do ciepłych rozmów w nieco swobodniejszej atmosferze.

Po zakończeniu uroczystości parafialnych władyka udał się z wizytą do prezydenta miasta, Piotra Jedlińskiego i ordynariusza diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej, biskupa Edwarda Dajczaka.

Zdjęcia: Gabriel Masalski, ks. protod. Mieczysław Oleśniewicz