Święto Przemienienia Pańskiego

Gabriel Masalski, 21.08.2018

W dniach 18-19 sierpnia w święto Przemienienia Pańskiego na Świętą Górę Grabarkę przybywają tysiące pielgrzymów z Polski i całego świata. Również z naszej diecezji wielu wiernych wraz ze swoim Hierarchą, Arcybiskupem Jerzym, udało się do tego świętego miejsca, na którym wznosili swoje modlitwy. Odbyła się pielgrzymka autokarowa, wiele osób dołączyło do pieszych pielgrzymek, a młodzież już od wielu dni oczekiwała na pielgrzymów na miejscu, trudząc się i pomagając w pracach przygotowujących monaster do Święta.

Nabożeństwom przewodniczyli Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Metropolita Sawa, Zwierzchnik Prawosławnego Autokefalicznego Kościoła Ameryki i Kanady Metropolita Tichon oraz Hierarchowie z Polski i z zagranicy.

Podczas uroczystości w sobotę o godzinie 23.00 Arcybiskup Jerzy sprawował nabożeństwo panichidy połączone z akatystem, podczas których wznoszone były modlitwy za dusze zmarłych Arcybiskupa Jeremiasza i Arcybiskupa Aleksego.

zdjęcia: Marcin Surynowicz, Tomasz Grześ