73 Rocznica zakończenia II Wojny Światowej w Zgorzelcu

ks. Marek Bonifatiuk, 25.05.2018

We wtorek 8 maja pod pomnikiem Orła Piastowskiego na cmentarzu II Armii Wojska Polskiego odbyły się obchody 73. Rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Wśród przybyłych gości byli obecni przedstawiciele związków i organizacji kombatanckich, jednostek samorządowych, radni Rady Powiatu, Rady Miasta Zgorzelec i Rady Gminy Zgorzelec, delegacje służb mundurowych, harcerze, młodzież szkolna oraz mieszkańcy. W obchodach uczestniczył również nadburmistrz miasta Goerlitz – Siegfried Deinege. Uroczystość uświetnił ceremoniał wojskowy sprawowany przez 23. Śląski Pułk Artylerii z Bolesławca oraz oprawa muzyczna Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej PGE KWB Turów pod batutą Mariusza Sawickiego. Przemówienia okolicznościowe wygłosili Starosta Powiatu Zgorzeleckiego Urszula Ciupak oraz gospodarz obchodów rocznicowych - burmistrz Rafał Gronicz. Modlitwę w intencji wyzwolicieli Ojczyzny poprowadzili dziekan ks. Maciej Wesołowski oraz ks. parafii prawosławnej por. rez. Marek Bonifatiuk. Obchody zakończyły się złożeniem przez delegacje wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Orła Piastowskiego. Dnia następnego 9 maja ks. Marek Bonifatiuk wraz z grupą wiernych odwiedził cmentarze wojenne w Goerlitz i Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej na terenie obozu jenieckiego 8A w Koźminie.