Koncert Galowy MFHDMC Hajnówka 2018

Justyna Marczuk, 14.05.2018

XXXVII Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2018 dobiegł końca. W tegorocznej edycji uczestniczyło 28 chórów z 8 państw Europy i Azji. Ksiądz mitrat Michał Niegierewicz – dyrektor festiwalu, wyraził duże zadowolenie z faktu, iż w przesłuchaniach konkursowych bardzo liczną grupę stanowiły chóry dziecięco – młodzieżowe. Podkreślił także rangę hajnowskiego festiwalu zarówno w kraju jak i za granicą. Ksiądz dyrektor podziękował również wszystkim osobom zaangażowanym w pomocy przy realizacji festiwalu. W szczególny sposób podziękował sponsorom, bez których organizacja tegorocznej edycji festiwalu byłaby niezwykle trudna, ponieważ po raz pierwszy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie przyznało festiwalowi żadnego dofinansowania.

Hajnowski festiwal organizowany jest z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski przez komitet organizacyjny, którego wiceprzewodniczącym jest Włodzimierz Pietroczuk. Radny sejmiku wojewódzkiego przywitał licznie przybyłych gości, wśród których byli: Jego Ekscelencja arcybiskup Jerzy – ordynariusz Diecezji Wrocławsko – Szczecińskiej, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego, Jego Ekscelencja biskup hajnowski Paweł, Jego Ekscelencja biskup siemiatycki Warsonofiusz, rzymskokatolicki dziekan narewski ks. Zbigniew Niemyjski, parlamentarzyści, samorządowcy i inni wieloletni przyjaciele festiwalu: posłanka Bożena Kamińska, poseł Tomasz Cimoszewicz, ambasador Republiki Białoruś Aleksandr Averyanov, Konsul Generalny Republiki Białoruś Alla Fedorova, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, radny prof. Marian Szamatowicz, Monika Jaruzelska, Andrzej Szumowski, Krzysztof Przybył, Andrzej Nowak, Elżbieta Filipowicz, Eugeniusz Czykwin, Jan Syczewski i inni.

Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej objęty jest Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pan Włodzimierz Pietroczuk serdecznie podziękował mediom, a w szczególności Hajnowskiej Telewizji Kablowej za bezpośrednią transmisję, a także wszystkim, którzy wsparli tegoroczną edycję festiwalu.

Podczas Koncertu Galowego zaprezentowało się 12 nagrodzonych chórów i zespołów.

Na zakończenie Koncertu Galowego głos zabrał Jego Ekscelencja arcybiskup Jerzy. Hierarcha zwrócił się do wszystkich wykonawców, gratulując nagrodzonym i wyróżnionym chórom. W szczególności pogratulował zdobywcy Grand Prix – Chórowi Metropolitalnego Okręgu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Republice Kazachstan. Władyka podziękował organizatorom, wykonawcom oraz sponsorom za wkład włożony w przygotowanie XXXVII edycji MFHDMC. Arcybiskup Jerzy podkreślił znaczenie śpiewu cerkiewnego mówiąc, iż „muzyka przede wszystkim powinna pomagać w modlitwie”. Na zakończenie hierarcha życzył wszystkim zebranym Bożego błogosławieństwa, a chór z Kazachstanu zaśpiewał tradycyjne „Mohaja leta”.

Zdjęcia: Zbigniew Dzwonkowski

Za: www.orthodox.pl