Niedziela Antypaschy - liturgiczne obchody I rocznicy śmierci abp. Jeremiasza

ks. Igor Habura, 17.04.2018

W Niedzielę Antypaschy 15 kwietnia, na dwa dni przed pierwszą rocznicą śmierci władyki Jeremiasza, we wrocławskiej katedrze miały miejsce wyjątkowe uroczystości. Na zaproszenie Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego Jerzego przybyli Arcybiskup Bielski Grzegorz oraz Biskup Łódzki i Poznański Atanazy. Boskiej Liturgii przewodniczył najstarszy z władyków abp Grzegorz. Hierarchom asystowało duchowieństwo katedry w osobach: proboszcza ks. mitrata Jerzego Szczura, ks. mitrata Konstantego Marczyka, dziekana okręgu wrocławskiego ks. mitrata Aleksandra Konachowicza, ks. mitrata Eugeniusza Bójko, o. hieromnicha Spirydona, ks. Marcina Prokopiuka, ks. Igora Habura, ks. protodiakona Mieczysława Oleśniewicza oraz przybyłego z abp. Grzegorzem ks. diakona Adama Stepaniuka. Ze słowem do wiernych zwrócił się władyka Grzegorz. Podkreślił on rolę wiary jako źródła chrześcijańskiego świadectwa dla świata. Władyka zaznaczył, że ludzie gorącej, żarliwej wiary – jakim niewątpliwie był abp Jeremiasz – są niczym latarnie wskazujące drogę pozostałym, dążącym do zbawienia ludziom.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii odsłużono Paschalną panichidę za spokój duszy błogosławionej pamięci władyki Jeremiasza. Następnie udano się na procesję wokół katedry, podczas której hierarchowie dokonali aktu oświęcenia monumentu upamiętniającego długoletnią posługę abp. Jeremiasza w Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał ordynariusz diecezji władyka Jerzy. Jego Ekscelencja gorąco podziękował przybyłym arcypasterzom za ich trud oraz wspólną modlitwę. Następnie władyka zwrócił się do zebranych prosząc ich o nieustanną modlitwę za abp. Jeremiasza w nadziei, że i on w swych modlitwach będzie nas wspominać przed Tronem Najwyższego.

Zdjęcia: Anna Rydzanicz