Pasja według św. Mateusza w kompozycji metropolity Hilariona (Alfiejewa)

Paweł Cebulski, 28.03.2018

Już po raz czwarty we Wrocławiu można było usłyszeć „Pasję wg św. Mateusza”, utwór metropolity wołokołamskiego Hilariona (Alfiejewa). Wydarzenie miało miejsce 24 marca w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz 25 marca w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego. Oba koncerty odbyły się  pod batutą Alana Urbanka. Wystąpiła Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, chór Uniwersytetu Przyrodniczego, chór Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium” oraz chór Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego Garnizonu Wrocław „Oktoich”. Solistami byli: Paulina Boreczko – Wilczyńska, Anna Wilczyńska, Paweł Tokar, Michał Ziemak oraz ks. Grzegorz Cebulski.

Koncert w Oratorium Marianum zaszczycił swoją obecnością Jego Ekscelencja Arcybiskup Jerzy, który zwrócił się ze słowami podziękowania dla wykonawców oraz przesłaniem dla obecnych, podkreślając iż „…to  duchowo pożyteczne dzieło, wobec którego wierzący, jaki i niewierzący nie mogą przejść obojętnie. Prawda Ewangelii pozostaje zawsze aktualna i jest potrzebna, i najlepiej mógł ją oddać - opisać tę prawdę tylko pasterz, kapłan- metropolita Hilarion.”

Zdjęcia: Beata Bo, Dorde Durdević