Spotkanie autorskie z Panią Anną Radziukiewicz we Wrocławiu

Andrzej Michaluk, foto. archiuwm stowarzyszenia, 11.12.2024

W niedzielę 1 grudnia z błogosławieństwa abpa Jerzego Stowarzyszenie Prawosławne im. św. Piotra i Pawła zorganizowało spotkanie autorskie z Panią Anną Radziukiewicz.


Nieczęsto w parafii katedralnej we Wrocławiu mamy okazję gościć osoby wybitne i zasłużone dla naszej Społeczności Prawosławnej. Stowarzyszenie Prawosławne im. św. Piotra i Pawła od lat stara się tę lukę wypełniać, zapraszając do nas duchownych, artystów, autorów różnych publikacji czy naukowców, dla których wiara prawosławna jest istotnym wyróżnikiem ich twórczości czy działalności społecznej. W tym roku, dzięki wizytom Jana Grigoruka, inonografa i teologa z Supraśla mogły odbyć się warsztaty pisania ikon i interesujące prelekcje o historii zapomnianych cerkwi i klasztorów w dawnej Polsce. Niezwykłych wrażeń muzycznych i duchowych dostarczyła nam także wizyta i koncert w katedrze zespołu Katapetasma pod dyr. Łukasza Hajduczenii.

Tym razem Stowarzyszenie zaprosiło Panią Annę Radziukiewicz, znaną przede wszystkim z wieloletniej działalności publicystycznej poświęconej kulturze, historii i tradycjom Kościoła prawosławnego w Polsce. Jej setki artykułów dostępne co miesiąc w „Przeglądzie Prawosławnym” znają wszyscy, którzy choć raz zetknęli się z tym wydawnictwem. Dziennikarka jest z wykształcenia polonistką, co widać w Jej, niezwykle starannym sposobie pisania, bogatym w słownictwo i niesłychanie emocjonalnym. Pani Anna Radziukiewicz jest autorką wszechstronną. Poza przebogatą twórczością dziennikarską, gdzie jest zarówno sprawną dokumentalistką jak felietonistką, sprawdziła się także w twórczości filmowej jako autorka scenariuszy lub współproducentka. Była współorganizatorką wielu wystaw, które gościliśmy także w naszej parafii katedralnej, jak choćby “Bieżeństwo” w 2015 roku. Napisała także wiele książek, które z uwagi na bogatą bibliografię i liczne fotografie, w dużej części Jej autorstwa, stały się swoistymi ikonami wiedzy o polskim Prawosławiu a także zagranicznym, głównie europejskim. Do najbardziej znanych pozycji Jej autorstwa, dostępnych również w naszym cerkiewnym kiosku, można zaliczyć: Prawosławie w Polsce (2000 i 2001), Na Wschód od Zachodu (2008), Monaster w Supraślu (2014 i 2015), Święta Góra Grabarka czy Bliski mi Wschód (2017).

Wizyta we Wrocławiu była połączona z promocją Jej najnowszej książki-albumu pt. Słowo w niewoli i inne szkice. Podczas spotkania autorskiego w naszej salce parafialnej, autorka miała możliwość zaprezentowania wybranych fragmentów książki oraz podzielić się z licznie zebraną grupą miłośników Jej twórczości swoimi refleksjami o pozycji języka starocerkiewnosłowiańskiego, ale także łaciny, w życiu współczesnych chrześcijan. Słowo „niewola” autorka pojmuje dosłownie obserwując postępujące wycofywanie tych języków z życia liturgicznego zarówno „Wschodu”, jak i „Zachodu”. Autorka odniosła się także do innych fragmentów (szkiców), które zawarła tej niezwykłej i, jak się okazuje, poczytnej publikacji. W toku dyskusji w trakcie spotkania nasi parafianie podzielali poglądy Autorki co do miejsca języka w życiu liturgicznym, ale także swoistego stygmatyzowania wiernych Kościołów Wschodnich w społeczności „nowoczesnych” państw Zachodniej Europy. Prelekcję Autorki ilustrowały liczne fotografie Jej autorstwa zawarte w najnowszej publikacji. W toku dyskusji głos zabrał Jego Ekscelencja abp Jerzy, który odnosząc się do treści dyskusji, podzielił się z zebranymi swoimi refleksjami o stosunku Państwa do Cerkwi Prawosławnej (i nie tylko) w odniesieniu do nauczania religii w szkołach. W trakcie spotkania Autorka podpisała dedykacje w najnowszej swojej książce wielu osobom, które przyjechały na to spotkanie nawet z odległych parafii naszej diecezji.

Cofnij