Wielkopostne rekolekcje Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej

Sergiusz Jaroszuk, 27.04.2024

W dniach 19-21 kwietnia 2024r. z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jerzego, Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego, w Cerkwi pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się wielkopostne rekolekcje Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej.

Tegoroczne rekolekcje rozpoczęły się przywitaniem młodzieży przez ks. Tomasza Mędryckiego (wraz z całą jego rodziną) w salce katechetycznej, gdzie młodzież zjadła ciepły posiłek i miała okazję wziąć udział w warsztatach śpiewu z dyrygentem gorzowskiej cerkwi. Po krótkim przygotowaniu przystąpili oni do śpiewania i doskonalenia swojej wiedzy w zakresie śpiewu liturgicznego. Ze strony młodzieży została wyrażona chęć kolejnych spotkań, która zapewne nie pozostanie bez odpowiedzi, dając jedynie motywację do kolejnych, częstszych spotkań młodej prawosławnej społeczności.

Następnie zgromadzona młodzież uczestniczyła w wieczornych modlitwach, gdzie miała okazję sprawdzić się po uprzedniej lekcji śpiewu. Zaśpiewano trzy utwory ku czci Bogarodzicy.

Następnego dnia rano, młodzież uczestniczyła w modlitwie porannej w gorzowskiej cerkwi i zjadła śniadanie. Cały dzień był zapełniony pracą i rozrywkami. W okolicach południa młodzież robiła ozdoby wielkanocne (stroiki i malowane figurki), które zostały sprzedane na kiermaszu po Liturgii następnego dnia na rzecz wsparcia naszego Bractwa Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej. Po zakończonych pracach i zjedzonym obiedzie, udała się nasza młodzież na spacer po mieście Gorzów Wielopolski. Wkrótce po tym uczestnicy zjazdu udali się na wieczernię, podczas której przystąpili do sakramentu Spowiedzi oraz wspólnie z zebranymi w Cerkwi przeżywali w modlitwie kolejne chwile Wielkiego Postu, przybliżające nas do Paschy. Spowiedzi udzielał młodzieży i obecnym wiernym cerkwi ks. Paweł Stefanowski. Tego dnia z młodzieżą spotkał się właśnie ks. Paweł Stefanowski, który przedstawił przybyłym historyczny aspekt, tak szeroko przytaczanego tematu (szczególnie w tym roku) 100-lecia autokefalii Polskiej Cerkwi. Tym razem również, młodzież zaangażowała się w rozmowę wymieniając się swoimi wewnętrznymi przemyślenia i stale pojawiającymi się pytaniami w zakresie omawianego tematu.

Kolejny dzień bractwowicze rozpoczęli od uczestnictwa w Boskiej Liturgii w Cerkwi pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Gorzowie Wielkopolskim. Cała obecna młodzież, będąc w Cerkwi, przystąpiła do sakramentu Eucharystii i rozpoczęła ostatni owocny dzień od modlitwy i wsłuchania się w słowa mądrości płynące z czytań i śpiewu tego niedzielnego nabożeństwa.

Młodzi po zakończeniu Liturgii przybyli na śniadanie i udali się na spacer po Murawach Gorzowskich pod przewodnictwem ks. Tomasza Mędryckiego. Przepiękna pogoda tego dnia, jak i znakomite towarzystwo, sprzyjało integracji młodzieży, która już wtedy myślała nad organizacją kolejnych wspólnych wydarzeń.

Ostatnim punktem wydarzeń tegorocznych rekolekcji wielkopostnych było spotkanie z ks. Tomaszem Mędryckim w salce katechetycznej. Podczas niego podsumowano spotkanie i rozdano każdemu z uczestników drobne upominki. Te produktywne obrady zakończono wspólną modlitwą i podziękowaniem uczestnikom za przybycie i wspólnie spędzony czas.