Abp Jerzy wziął udział w przedświątecznych spotkaniach w CBR oraz Dowództwie Generalnym RSZ

za: www.powp.wp.mil.pl, 22.03.2024

20 marca 2024 r. Prawosławny Ordynariusz Wojskowy JE abp Jerzy wziął udział w spotkaniu okolicznościowym, zorganizowanym w siedzibie Centralnej Biblioteki Wojskowej, z okazji minionego (19 marca) dnia imienin Marszalka Józefa Piłsudskiego oraz zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

W wydarzeniu wzięli udział pracownicy CBW oraz licznie przybyli goście, przedstawiciele resortu obrony narodowej i Wojska Polskiego, instytucji państwowych i samorządowych oraz organizacji społecznych i mediów.

Spotkanie rozpoczęło powitanie uczestników przez organizatorów: dr. Jana Tarczyńskiego, Dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej i Krystynę Kozę, Przewodniczącą Zarządu Zakładowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Wojska przy Centralnej Bibliotece Wojskowej.

Po powitaniu goście obejrzeli przedpremierową projekcję filmu dokumentalnego „Aleksandra Marszałkowa Piłsudska” w reżyserii Zofii Kunert, po której Prezes Fundacji „Historyczny Park Rozrywki WAROWNIA” Stanisław Wdowczyk, przekazał do zbiorów CBW dwie publikacje z okresu 20-lecia międzywojennego: opracowanie generała Mariana Kukiela na temat wojen napoleońskich, wydane w 1927 roku oraz zapis odczytu Marszałka Józefa Piłsudskiego o wartości żołnierza legionów, wygłoszonego na zjeździe legionistów we Lwowie w roku 1923.

Po zakończeniu części oficjalnej kwartet smyczkowy reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zaprezentował krótki koncert, w którym znalazły się utwory Antonio Vivaldiego, Antonina Dvoraka i Leonarda Cohena.

Po występie artystycznym okolicznościowe modlitwy wraz z życzeniami świątecznymi wygłosili: JE ks. bp dr Wiesław Lechowicz, Biskup Polowy Wojska Polskiego, JE ks. abp. prof. Jerzy Pańkowski, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy i reprezentujący Ewangelickiego Biskupa Wojskowego ks. kpt. Dawid Banach, po czym odbyło się tradycyjne składanie życzeń indywidualnych, a następnie spotkanie przy wielkanocnym stole.

21 marca br. Prawosławny Ordynariusz Wojskowy JE abp Jerzy (Pańkowski) wziął udział w spotkaniu Wielkanocnym z dowódcami jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Spotkanie odbyło się w Klubie Aviator na terenie 1. Bazy Lotnictwa Transportowego. Gen. broni Marek Sokołowski, czasowo pełniący obowiązki Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych powitał zebranych gości m.in. gen. w st. spocz. Jarosława Mikę, byłego Dowódcę Generalnego RSZ, gen. w st. spocz. Leszka Surawskiego, byłego szefa Sztabu Generalnego i gen. broni pil. w st. spocz. Jana Śliwkę, byłego zastępcę Dowódcy Generalnego.

Gen. broni Marek Sokołowski życzył swoim podwładnym, aby czas świąt był dla nich „okazją do refleksji i wypoczynku”. – Spędźcie ten czas w gronie rodzinnym – zachęcał. Dowódca podziękował też za współpracę jednostek w czasie ćwiczeń DRAGON-24.

Słowa życzeń skierował do żołnierzy DG gen. broni rez. Mirosław Różański, przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej. Są to święta z jednej strony pełne refleksji, a z drugiej nadziei. Każdy przeżywa je na swój własny sposób. Wielki Tydzień to dobry czas na refleksję o otaczającej nas rzeczywistości, bądźmy jednak pewni, że zawsze następuje ten kolejny krok, krok odrodzenia i nowego spojrzenia, którego bardzo życzę wam i waszym bliskim – powiedział.

Życzenia złożyli Polowy Ordynariusz Wojska Polskiego bp Wiesław Lechowicz, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy JE abp Jerzy (Pańkowski) oraz z Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego ks. płk Tomasz Wola.

W spotkaniu wielkanocnym uczestniczyło liczne grono generałów i oficerów Dowództwa Generalnego. Obecni byli także kapelani dowództwa rzymsko-katolicki ks. płk Kryspin Rak oraz prawosławny ks. ppłk. Łukasz Godun.