Abp Jerzy wziął udział w uroczystościach 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO

za: www.powp.wp.mil.pl, 14.03.2024

12 marca br., Prawosławny Ordynariusz Wojskowy JE abp Jerzy (Pańkowski) wziął udział w centralnych obchodach 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO, które odbyły się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Podczas jubileuszowych obchodów na warszawskiej cytadeli z udziałem pododdziałów armii sojuszniczych udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz kadra dowódcza SZ RP.

Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego jest gwarantem naszego bezpieczeństwa, a także fundamentem siły odstraszania Sojuszu.

  • To jest nasze zobowiązanie, do którego jesteśmy przygotowani i gotowi. To jest nasze oczekiwanie, które stawiamy przed naszymi sojusznikami w ramach współpracy, szacunku, lojalności. Dążymy do pokoju, bo NATO jest sojuszem obronnym. Nie ma impulsu wrogości i nie mam takich cech, które by tę wrogość niosły. Jest sojuszem obronnym i takim sojuszem pozostanie. Ale żeby mieć siłę do obrony, żeby mieć tę siłę, która jest potrzebna do wolności, potrzeba się zbroić, potrzeba być gotowym na każdy scenariusz. Te 25 lat Polski w NATO to jest wielka transformacja Wojska Polskiego, to jest wielkie dokonanie przez tych, którzy dowodzą i służą. (…) Polska przekazuje na obronność ponad 4 proc. swojego PKB. To jest najlepszy wynik spośród wszystkich państw NATO - zaznaczył w trakcie obchodów wiceprezes Rady Ministrów.

-Wolność potrzebuje siły. Umiłowanie do wolności jest w naszym kodzie genetycznym, polskim kodzie genetycznym. Umiłowanie do wolności wykraczające poza wszystkie granice jest w nas, w naszej historii. Ci, którzy występowali przeciwko nam, występowali zawsze przeciwko wolności drugiego człowieka. Nie występowali tylko i wyłącznie przeciwko państwu polskiemu, ale występowali przeciwko wolności, demokracji, zasadom cywilizacji Zachodu. Przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego 25 lat temu jest ewidentną konsekwencją niezłomnej i niestrudzonej walki zbrojnej, politycznej i odpowiedzialności cywilnej. Jest niezwykłą konsekwencją tego i niestrudzoną walką tego, co się wydarzyło w 1939 r. Duch Polski nie umarł. Państwo się odrodziło. Zachód swój błąd zrozumiał - mówił wicepremier.

Od momentu wstąpienia do NATO, Polska sumiennie realizuje wszystkie zobowiązania jakie członkostwo w Sojuszu nakłada na państwa go tworzące. Polscy żołnierze brali i cały czas biorą udział w misjach i operacjach prowadzonych pod auspicjami Sojuszu. W ciągu 25 lat naszego członkostwa służbę w nich pełniło blisko 75 000 żołnierzy i pracowników wojska.

-Chylę czoła przed pokoleniami polskiej wolności, które do tej wolności i suwerenności doprowadziły, które Polskę nam zaniosły i doprowadziły do tego, że mogliśmy przystąpić do najsilniejszego paktu obronnego w naszej cywilizacji, w naszych pokoleniach. To jest wielkie oddanie i pragnę podziękować w imieniu rządu wszystkim obywatelom RP, wszystkim naszym podatnikom, którzy składają się na to, że możemy prowadzić transformację i za wielkie, społeczne przyzwolenie na tę transformację i umacnianie Wojska Polskiego. Chcemy żyć w pokoju, bo znamy cenę wojny. (…) Chylę czoła przed tymi, którzy ponieśli najwyższą ofiarę - swojego zdrowia i życia, służąc wiernie państwu polskiemu. Chylę czoła przed naszymi bohaterami i wszystkimi, którzy sztandar wolności donieśli do dnia dzisiejszego. Cześć i chwała bohaterom. Niech żyje Polska - powiedział wicepremier W. Kosiniak – Kamysz.

Podczas uroczystości Minister Obrony Narodowej wyróżnił jednostki wojskowe za wzorowe wypełnianie zobowiązań sojuszniczych. Dyplomy uznania odebrali dowódcy jednostek: Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, 3 Flotylli Okrętów, 6. Brygady Powietrznodesantowej, 10. Brygady Kawalerii Pancernej, 12. Brygady Zmechanizowanej, 15. Brygady Zmechanizowanej, 17 Brygady Zmechanizowanej, 20. Brygady Zmechanizowanej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego, JW GROM i Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Cofnij