„XXI Ekumeniczne Spotkanie Noworoczne – Koncert Kolęd” we Wrocławiu

Andrzej Michaluk , 19.01.2024

„XXI Ekumeniczne Spotkanie Noworoczne – Koncert Kolęd” od początku organizowane przez Stowarzyszenie Prawosławne imienia Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy naszej Diecezji, miało miejsce, w tym roku w niedzielę 14 stycznia, dokładnie w Nowy Rok 2024 według kalendarza juliańskiego. Wydarzenie, mające zasłużone, stałe miejsce w kalendarzu koncertów organizowanych we Wrocławiu – Mieście Spotkań, również w tym roku, zgromadziło wielu miłośników kolęd, w tym wieloletnich fanów Ekumenicznego Spotkania Noworocznego, tłumnie przybyłych do Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Idea tych Spotkań od lat jest niezmienna, bowiem łączy nasze społeczności wokół różnych tradycji świętowania Bożego Narodzenia, tj. rzymsko-katolicką, luterańską i prawosławną.

Stałą częścią programu Spotkania Ekumenicznego są życzenia noworoczne, jakie kierują do zebranych, ale także do wszystkich mieszkańców Wrocławia i naszego Regionu, ordynariusze trzech kościołów chrześcijańskich oraz Władze Miasta i województwa dolnośląskiego. W tym roku z życzeniami radości płynącej ze Świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w całym Nowym Roku zwrócili się do uczestników koncertu, JE. Najprzewielebniejszy Jerzy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, JE. Ks. Biskup Maciej Małyga wikariusz generalny Archidiecezji Wrocławskiej Kościoła Rzymsko-Katolickiego, JE. Ks. Biskup Waldemar Pytel Ordynariusz Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Pan Jakub Mazur Wiceprezydent Wrocławia. Orędzia Patronów Koncertu zawierały życzenia błogosławieństwa Bożego i nawiązywały do tradycji swoich kościołów, w wymiarze uniwersalnym, zawierały życzenia pokoju w naszym Kraju, u ukraińskich sąsiadów i na Świecie, a także życzenia wszechobecnego uczucia miłości i szacunku między ludźmi różnych wyznań i mniejszości.

Koncert rozpoczął występ Chóru Dziecięco-Młodzieżowego Parafii Św. Św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu troparionem Bożego Narodzenia. Spora grupka dzieci, z których najmłodsze liczyło niespełna trzy lata, zaśpiewała następnie tradycyjne kolędy prawosławne, jakie najczęściej śpiewane są w naszych domach, podczas Wigilii Bożego Narodzenia. Chór otrzymał duże brawa za swój pełen młodzieńczej energii występ, a słowa uznania należą się pani Natalii Bójko-Przybylak, która od 4 lat zbiera grono dzieci i młodzieży i motywuje je do podejmowania prawdziwego wysiłku artystycznego. Występ chóru pokazał, że najmłodsze pokolenie Prawosławnych czerpie z tradycji starszych pokoleń i odnajduje radość w śpiewie cerkiewnym oraz ludowym wschodniej tradycji prawosławnej.

Kolejny chór Capella Ecumenica przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Opatrzności Bożej we Wrocławiu – wieloletni uczestnik Spotkań Ekumenicznych, występujący przez wiele lat pod dyrekcją jego założyciela Adama Rajczyby, w tym roku wystąpił po raz pierwszy pod dyrekcją Aleksandry Akułowicz, absolwentki Wrocławskiej Akademii Muzycznej w Klasie Dyrygentury Symfonicznej. Repertuar chóru prezentował tradycyjne pieśni bożonarodzeniowe w tradycji luterańskiej.

Chór Feichtinum Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, który jako trzeci wystąpił na Ekumenicznym Koncercie Noworocznym, tworzą studenci Wydziału Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej, którzy nie tylko śpiewali, ale także dyrygowali na zmianę swoim chórem. Biorąc pod uwagę okres sesyjnych zaliczeń na Uczelni, wywiązali się z zadania rewelacyjnie. Czuć było energię młodzieży wyrażającą się w śpiewie.

Kolejny chór, Chór naszej Katedry pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy pod kierownictwem Piotra Kuropki jest zawsze stałym i oczekiwanym przez widownię Ekumenicznych Spotkań Noworocznych wydarzeniem muzycznym. Chór niejednokrotnie prezentował kunszt wykonawczy przy wykonywaniu różnorodnych kolęd w ciekawych aranżacjach. Tym razem, niewielki skład chórzystów zaśpiewał, w dość tradycyjnym wykonaniu, często słyszane kolędy: „Nebo i ziemla”, „Boh sia rażdaje”, „Nocz ticha nad Palestinoj”, „Diewa Maryja” w komp. Antona Wiskowa.

Widownię zdobyły jednak dwa chóry akademickie, Ars Cantandi Uniwersytetu Ekonomicznego pod dyrekcją Anny Grabowskiej-Borys i Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej. Chóry te nie tylko zachwyciły poziomem wykonawczym, ale także swoistą otwartością na „formułę Spotkań”. Chór UE włączył bowiem do programu popularne utwory bożonarodzeniowe, jak: The Bells of Christmas Medley Grega Gilpina czy… Rudolf the Red-nose Reindeer w opracowaniu Kirby Shaw. W części „tradycyjnej” chórzyści pięknie wykonali znany utwór Koliada koliadka w aranżacji Pavlo Tabakova.

Występujący na koniec koncertu Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej wraz z Wrocław Partum Orkiestra, złożoną ze studentów i absolwentów Wrocławskiej Akademii Muzycznej, pod dyrekcją Marii Vynnytskiej dali prawdziwy pokaz zdolności i wysokich umiejętności muzycznych zarówno wokalnych jak również instrumentalnych. Wystąpili w specjalnie przygotowanej na tegoroczne Ekumeniczne Spotkanie Noworoczne skomponowanej przez kompozytorów-studentów swoistej suicie będącej kunsztowną wiązanką polskich i ukraińskich kolęd, w pięknych i oryginalnych aranżacjach na chór oraz instrumenty orkiestry symfonicznej, połączonych muzycznie w jedną całość. Nad ich występem dyrekcję artystyczną sprawowała dyrygent Chóru Politechniki Wrocławskiej Pani Małgorzata Sapiecha-Muzioł. Oklaskom i wiwatom nie było końca – widzowie zgotowali artystom owacje na stojąco.

„XXI Ekumeniczne Spotkanie Noworoczne – Koncert Kolęd” należy już do historii. Oczekiwanie na kolejne, jak co roku, jest pełne obawy, czy uda się pozyskać niezbędne dofinansowanie, tej niewątpliwie unikalnej imprezy we Wrocławiu. Coraz trudniej bowiem o sponsorów tego Wydarzenia, którzy wybierają bardziej masowe i… świeckie imprezy. W tym kontekście, słowa najwyższego uznania i podziękowania należą się prawdziwej animatorce tych koncertów, Pani Lubomile Rydzanicz – przewodniczącej Stowarzyszenia im. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Jakim cudem udaje Jej się zgromadzić tak rewelacyjnych artystów i pozyskać sponsorów, gotowych wyłożyć fundusze na naprawdę skromne honoraria jest Jej wieloletnią tajemnicą. W ostatnich latach Ekumeniczne Spotkanie Noworoczne odbywa się głównie dzięki środkom z Wydziału Kultury Miasta Wrocław kierowanego przez Pana Dyrektora Jerzego Pietraszka oraz ze Starostwa Powiatu Wrocławskiego kierowanego przez Pana Starostę Romana Potockiego. Miejmy nadzieję, że dzięki błogosławieństwu JE abp Jerzego doczekamy się XXII edycji tego prawdziwego święta kolęd w styczniu 2025 roku.

Cofnij