Święto Obrzezania Pańskiego i pamięć świętego Bazylego Wielkiego

ks. Igor Habura, 15.01.2024

W niedzielę 14 stycznia, gdy wg. kalendarza juliańskiego, obchodzone jest święto Obrzezania Pańskiego oraz wspomina się pamięć świętego Bazylego Wielkiego, Boskiej Liturgii we wrocławskim Soborze Narodzenie Bogurodzicy przewodniczył Ordynariusz Diecezji Jego Ekscelencja abp Jerzy. W trakcie nabożeństwa Władyce asystowało katedralne duchowieństwo, a modlitewnym śpiewem służył chór pod dyr. Piotra Kuropki.

W takcie nabożeństwa odczytano m.in. fragment Świętej Ewangelii wg Świętego Apostoła i Ewangelisty Marka (Mk 1, 1-8), który przypada na Niedzielę przed Świętem Objawienia Pańskiego:

“Początek ewangelii o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym. Jak napisano u Izajasza proroka: Oto posyłam anioła mego przed tobą, który przygotuje drogę twoją. Głos wołającego na pustyni: Gotujcie drogę Pańską; prostujcie ścieżki jego. Na pustyni wystąpił Jan Chrzciciel i głosił chrzest upamiętania na odpuszczenie grzechów. I wychodziła do niego cała kraina judzka i wszyscy mieszkańcy Jerozolimy, a on chrzcił w rzece Jordanie wyznających grzechy swoje. A Jan miał na sobie odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany wokół bioder swoich, i jadał szarańczę i miód leśny, a głosił, mówiąc: Idzie za mną mocniejszy niż ja, któremu nie jestem godzien, schyliwszy się, rozwiązać rzemyka u sandałów jego. Ja chrzciłem was wodą, On zaś będzie chrzcił was Duchem Świętym”

Po wysłuchaniu czytań ze słowem do tłumnie zebranych wiernych zwrócił się ks. Igor Habura, który podkreślił, że święto Obrzezania Pańskiego, choć mało widoczne i zaledwie “jednodniowe” niesie w sobie ogromną treść teologiczną. Jest świętem ducha Prawa Starego Testamentu oraz świętem Imienia Jezusa. Jako chrześcijanie mamy przywilej i obowiązek czerpać z bogactwa całej tradycji Pisma Świętego, zarówno Pierwszego jak i Drugiego Przymierza.

Podczas nabożeństwa bardzo wielu wiernych przystąpiło do misteriów spowiedzi i eucharystii czerpiąc z liturgicznego bogactwa Cerkwi.

W katedralnej świątyni wciąż trwają prace remontowe w prezbiterium pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Cofnij