Abp Jerzy na bożonarodzeniowym koncercie w stołecznej katedrze

za: www.orthodox.pl, 11.01.2024

Dziewiątego stycznia 2023 roku po raz dwudziesty piąty, w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie odbył się koncert kolęd. Choć jego formuła zmieniała się na przestrzeni lat, występowały nowe chóry, zmieniali się słuchacze, cel niezmiennie pozostawał ten sam, wychwalanie nowonarodzonego Zbawiciela. Ważnym podkreślenie pozostaje fakt, iż tegoroczny koncert kolęd odbył się w ramach obchodów 100-lecia autokefalii Cerkwi prawosławnej w Polsce.

Przybyłych gości, wiernych i sympatyków wschodniosłowiańskiej tradycji kolędniczej w warszawskiej katedrze przywitał prowadzący koncert protodiakon Sergiusz Bowtruczuk. Podczas koncertu obecni byli: Jego Eminencja metropolita Sawa, arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy, biskup hajnowski Paweł, stołeczne duchowieństwo, przedstawiciele władz samorządowych, służby zdrowia oraz stołeczny konserwator zabytków.

W trakcie wieczoru wysłuchano kolęd polskich, ukraińskich, białoruskich oraz żołnierskiej aranżacji kolędy „Wśród nocnej ciszy” dedykowanej pokojowi na świecie. Tego dnia zaprezentowały się następujące chóry: dziecięcy katedry św. Marii Magdaleny w Warszawie (dyrygent Marta Czaban), Rodzinne trio z parafii św. Aleksandry w Stanisławowie (dyrygent Anastazja Goriełow), Chór młodzieżowy katedry św. Marii Magdaleny w Warszawie (dyrygent protodiakon Rafał Dmitruk), Męski chór wojskowy „Stratos” (dyrygent ks. prot. ppłk. Łukasz Godun), Chór katedry św. Aleksandra w Łodzi (dyrygent Elżbieta Weremiejewicz), Chór duchowieństwa Diecezji Lubelsko-Chełmskiej (dyrygent diakon Ivan Natiażko), Chór katedry św. Marii Magdaleny w Warszawie (dyrygent protodiakon dr Sergiusz Bowtruczuk). Występy chórów zwieńczył fragment nabożeństwa w aranżacji ks. Aleksandra Maszkowa: „dzisiaj aniołowie weselą się w niebie, radują się ludzie na ziemi, całe stworzenie jest ruchu, albowiem odtąd Chrystus króluje na wieki” w wykonaniu chóru katedry.

Koncert kolęd podsumował Jego Eminencja metropolita Sawa, który podziękował chórom za występ i przygotowanie. Nie zabrakło odniesień do istoty Wcielenia Syna Bożego i aktualnej sytuacji w świecie. „Chrystus przychodzi na świat, aby go odnowić i co najważniejsze przywrócić pokój. Narodzenie Chrystusa służy uświęceniu ludzkiej natury m.in. poprzez śpiew symbolizujący śpiew aniołów” – zaznaczył hierarcha. Jego Eminencja dziękował za możliwość wspólnego kolędowania na przestrzeni ćwierćwiecza Wyrażono wdzięczność i uznanie chórom, a nade wszystko dyrygentom. Doceniono udział dzieci i młodych ludzi w chórach Słowa uznania skierowano w kierunku chóru wojskowego oraz podkreślono misję prawosławnego kapelana w służbach mundurowych. Hierarcha życzył zebranym sukcesów w nowym roku, chórom nieustannego rozwoju i sił w dalszej pracy. Na zakończenie wieczoru wspólnie zaśpiewano kolędę „Niebo i ziemia”.

Cofnij