Święto parafialne w Samborz - dzień św. Paraskiewy

ks. Igor Habura, 11.11.2023

10 listopada w dzień liturgicznej pamięci św. wielkiej męczennicy Paraskiewy, Parafia Prawosławna w Samborzu obchodziła swoje święto patronalne. Pomimo iż uroczystości odbywały się w dniu roboczym zgromadziły wiernych z wielu okolicznych parafii.

Na zaproszenie parafii na uroczystości przybyli ks. Adam Góralczuk z wrocławskiej katedry, który przewodniczył Boskiej Liturgii i protodiakon Dariusz Makuch z sąsiednich Malczyc.

Po wysłuchaniu Ewangelii ze słowem do wiernych zwrócił się o. Adam. W swojej homilii, nawiązując do męczeństwa Paraskiewy zwrócił uwagę na drogę życia w Bogu. Ukazując niuanse codziennego życia, w rodzinie, pracy i społeczeństwie podkreślił ważność podejmowania codziennych wysiłków - “małego męczeństwa” dla Chrystusa. To właśnie w tych wydawałoby się zwyczajnych i codziennych relacjach możemy naśladować świętych.

Po końcowym rozesłaniu Liturgii rozpoczęła się uroczysta procesja, podczas której przy dźwięku cerkiewnego dzwonu słowami Ewangelii głoszono na cztery strony świata wieść o Zmartwychwstaniu Chrystusa.

Na zakończenie ze słowem do zebranych zwrócił się proboszcz ks. Igor Habura. Na początku przekazał wiernym pozdrowienia i arcypasterskie błogosławieństwo od Jego Ekscelencji Władyki Jerzego - Ordynariusza Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej. Następnie podziękował przybyłym gościom z innych parafii oraz swoim parafianom za zorganizowanie święta oraz cały miniony rok wspólnej modlitwy i pracy ma chwałę Bożą. Dalej szczególne słowa wdzięczności skierował do parafialnego chóru za piękny śpiew tworzący modlitewną atmosferę podczas każdej, nie tylko świątecznej, Boskiej Liturgii. Na koniec podziękował duchownym przybyłym na święto za ich modlitwę i pomnożenie swoją obecnością świątecznej radości samborskiej parafii.

Całość uroczystości zwieńczył wspólny obiad wszystkich przybyłych, przygotowany przez parafian.

Cofnij