XVI Ekumeniczne Spotkanie Noworoczne we Wrocławiu

Anna Rydzanicz, 26.01.2018

W niedzielę, 14 stycznia 2018 roku, w Oratorium Marianum na Uniwersytecie Wrocławskim odbyło się XVI Ekumeniczne Spotkanie Noworoczne, organizowane przez Stowarzyszenie Prawosławne im. Śww. Apostołów Piotra i Pawła. Po raz pierwszy z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego, Jerzego. Wśród gości - hierarchowie Kościołów, przedstawiciele władz miasta, rektorzy wrocławskich uczelni, goście zagraniczni.

Blisko trzystuosobowe audytorium witali Lubomiła Rydzanicz, prezes Stowarzyszenia Prawosławnego i Jacek Antoni Pierzchała. W roku obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości życzenia były szczególne. Arcybiskup Jerzy podkreślił, że w duchu ogromnej pokory i dystansu należy podchodzić do Nowego Roku. Najlepszą receptą jest pokładanie nadziei w Bogu i bardzo sumienna praca nad samym sobą. - Aby rok ten był rokiem spokojnym, ale też rokiem pokoju dla świata, tak bardzo zagrożonego i tak bardzo niestabilnego. Niech Bóg błogosławi ten rok!

Następnie przemawiali, w imieniu arcybiskupa Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego Kościoła rzymskokatolickiego, biskup Jacek Kiciński, biskup-senior diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Ryszard Bogusz oraz rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, profesor Adam Jezierski.

Wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl mówił o sile Wrocławia - jego duchowości, wyjątkowej atmosferze, którą tworzą wrocławianie. Dziękując Stowarzyszeniu Prawosławnemu za trud i wysiłek organizacji tak ważnego spotkania, w imieniu prezydenta Rafała Dutkiewicza wraz z Jackiem Sutrykiem, dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego wręczył medal „Zasłużony dla Wrocławia”.

Część koncertową poprowadziła Maria Zawartko. Wystąpili młodzieżowa orkiestra akordeonowa „Harmonia” prywatnej szkoły S-Art we Wrocławiu, Capella Ecumenica działająca przy parafii luterańskiej Opatrzności Bożej, Vox Clemens - chór rzymskokatolickiej parafii św. Klemensa Dworzaka, Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej, „Stratos” męski chór Prawosławnego Ordynariatu Wojskowego, kameralny chór żeński im. Św. Lidii z parafii św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie oraz obdarzona niemalże pięciooktawową skalą głosu, mikrotonowym słuchem i niesamowitą wrażliwością, Susanna Jara wraz z akordeonistą, Igorem Trochanowskim.

Na zakończenie chóry z Warszawy wraz z Susanną Jarą i publicznością zaśpiewały kolędy Dzisiaj w Betlejem oraz Niebo i ziemlia, a także na Nowy Rok - Mnogaja Leta oraz Sto lat!

Zdjęcia: Stowarzyszenie Prawosławne

Cofnij