Koncert Muzyki Cerkiewnej w Stargardzie

za: www.powiatstargrdzki.eu. , 04.10.2023

W ramach projektu Bukiet Kultur Wschodu „ Piękno w różnorodności” odbył się koncert muzyki cerkiewnej. W niedzielne popołudnie 24 września w Stargardzkiej Cerkwi św. App. Piotra i Pawła zaprezentował się zespół „Katapietasma”.

Trzyczęściowy koncert, pt.” Piękno w różnorodności” przeniósł słuchaczy w mistyczny świat tradycyjnych cerkiewnych brzmień. Utwory powstały w oparciu o najstarsze konstrukcje muzyczne śpiewu cerkiewnego- bizantyjską, staroruską czy gruzińską. Miłym akcentem były również krótkie wprowadzenia do każdej z pieśni, o które postarał się dyrygent chóru Łukasz Hajduczenia. Przed występem, ks. proboszcz Jarosław Biryłko przybliżył publiczności osiągnięcia ów chórzystów. Występ zgromadził sympatyków śpiewu cerkiewnego, wypełniając świątynie po brzegi.

Koncert odbył się z Błogosławieństwa Abp. Jerzego Ordynariusza diecezji wrocławsko –szczecińskiej – Prawosławnego Ordynariusza WP.

Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Etno Polska Edycja 2023 oraz wsparciu Gminy Miasta Stargard.