Święto parafialne w Głogowie

Katarzyna Gałczyk, 14.09.2023

W dniach 5-6 września 2023 w Parafii Prawosławnej Św. Męczennika Maksyma Gorlickiego w Głogowie odbywały się uroczystości związane z rocznicą męczeńskiej śmierci Patrona parafii.

Chramowyj prazdnyk rozpoczęto nabożeństwem Wielkiej Weczerni, odprawionym w wigilię święta, tj. 05. września 2023 o godz. 17.oo. Nabożeństwo celebrowali ks. proboszcz mitrat dr Dariusz Ciołka wraz z ks. prot. Sławomirem Sorokanyczem. Po zakończonej modlitwie ks. prot. Sławomir Sorokanycz wygłosił okolicznościową homilię oraz skierował ciepłe pozdrowienia na ręce ks. Proboszcza i Parafian z okazji obchodzonego święta.

W dzień świąteczny 6 września 2023 obchody związane z głogowską małą Paschą rozpoczęły się o godz. 10.oo uroczystą Liturgią Świętą, która celebrowana była przez licznie przybyłe duchowieństwo naszej diecezji z przewodnictwem ks. mitrata Igora Popowicza proboszcza parafii w Przemkowie-Dziekana Okręgu Zielonogórskiego.

Słowo na Liturgii Św. do zgromadzonych wiernych skierował ks. prot. Andrzej Dudra, który przybliżył zebranym wędrówkę życiową Świętego Maksyma, która zakończyła się bardzo wcześnie Jego męczeńską śmiercią, niesprawiedliwie zadaną mu przez oprawców wyłącznie za Jego niezachwianą wiarę, służbę Cerkwi i swojemu narodowi, a także przywiązanie do tradycji swoich przodków. W homilii podkreślił on, że pomimo tego, iż jako młody człowiek Maksym Sandowicz wychowywany w unickiej doktrynie, nie przestał poszukiwać prawdziwej wiary, którą finalnie znalazł w Poczajowie, a następnie studiował w Żytomierzu. I po otrzymaniu święceń kapłańskich powrócił w rodzinne strony, gdzie we wsi Grab na Łemkowynie rozpoczął posługę swoim pobratymcom, którzy podobnie jak młody Kapłan - w prawosławnej wierze swoich przodków widzieli prawdziwą drogę do Boga. Za tą bezkompromisowość, polegającą na wyznawaniu św. prawosławnej wiary, po niespełna 4 latach posługi duszpasterskiej, w tym ok. 2 lata spędzone w więzieniu, został wczesnym rankiem 06.09.1914r. rozstrzelany na gorlickim dziedzińcu sądu bez procesu i bez wyroku. Pamięć o o. Maksymie oraz Jego niezłomność w wierze i poniesiona z tego tytułu męczeńska śmierć przetrwała w narodzie długie lata, a jej konsekwencją był fakt, iż lawinowo zaczęły się powroty Łemków na łono Św. Prawosławia. Nasza cerkiew w uznaniu ewangelicznej postawy o. Maksyma w 80. rocznicę Jego śmierci kanonizowała Św. Maksyma. I teraz jako nasz Opiekun wznosi modlitwy za nas grzesznych.

Na uwieńczenie Święta po uroczystej Boskiej Liturgii odbył się krestnyj chod wokół Cerkwi Św. Maksyma w Głogowie z czytaniem 4 Ewangelii.

Święto parafialne zakończyło się tradycyjną agapą, na którą zaproszeni zostali wszyscy obecni na uroczystościach.