Spotkanie integracyjno-edukacyjne "Czym jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej?"

Natalia Szpytko, 11.09.2023

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jerzego, Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego w dniu 10 września 2023r., w salce katechetycznej przy wrocławskiej Katedrze odbyło się spotkanie Zarządu Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Wrocławsko – Szczecińskiej z młodą prawosławną społecznością wiernych zamieszkujących tereny Wrocławia i uczęszczających na cotygodniowe zajęcia katechezy przy Cerkwi Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy we Wrocławiu.

Spotkanie miało charakter integracyjno – edukacyjny, poprzez prezentację tematu „ Czym jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej ‘’, Zarząd pragnął przedstawić młodzieży idee istnienia Bractwa , Jego znaczenie oraz sposób przysłużenia się w życiu Cerkwi i jej prawosławnej społeczności. Na względzie mieli oni zaznajomienie uczestników z podejmowanymi przez Bractwo inicjatywami, zachęcając ich tym samym do współpracy i przyłączenia się do przyszłych realizowanych przez nie przedsięwzięć.

Młodzież swoje spotkanie rozpoczęła od modlitwy, następnie zgromadzonych przywitał krótkim słowem wprowadzenia ks. protodiakon Mieczysław Oleśniewicz, po czym głos zabrali przedstawiciele Zarządu BMP naszej Diecezji.

Zarząd starał się przede wszystkim w prosty sposób przekazać młodzieży myśl przewodnią powstawania, organizowania się i obecnego działania Bractwa Młodzieży Prawosławnej, opowiadając o historii, wybitnych postaciach zasłużonych dla jego kształtowania się oraz o stanie dzisiejszym i znaczeniu instytucji Bractwa w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym.

Na przykładach własnych doświadczeń, jak i obserwacji dzisiejszej aktywności młodych prawosławnych w Polsce, prelegenci opowiadali o perspektywie jaką pragnie podejmować i rozpowszechniać to prawosławne zgromadzenie. Wprowadzili uczniów także w tematy kolejnych planów jakie chcą realizować już niebawem, i jak mają nadzieję, właśnie z ich udziałem.

Na zakończenie prelekcji odbył się mały quiz, sprawdzający i utrwalający wiedzę po wysłuchanym wystąpieniu, czym jak sama młodzież później przyznała, zachęciło ich to do doinformowania się w zakresie przedstawionego tematu oraz zapewne do śledzenia, a nawet w większości, do uczestnictwa w przyszłych wydarzenia organizowanych przez ich diecezjalne bractwo.